Довільне засудження Сергія Стерненка підняло нову хвилю протестів по всій Україні. Громадяни виходять на вулиці не тільки з вимогою звільнити політичних в'язнів Стерненка, Антоненка та інших необґрунтовано засуджених людей. Вони йдуть вимагати від влади, яка кілька років поспіль декларує наміри про перезавантаження держсистеми, забезпечити їх право на справедливий суд, яке в Україні фактично ніколи не було гарантоване. Про це в статті для ZN.UA пише директор Фонду DEJURE, головний експерт по судовій реформі РПР, д.ю.н Михайло Жернаков.
"У відповідь на протести президент, який раніше безпосередньо спілкувався з громадянами в вайбер-чаті, ніби води в рот набрав. Зате учасники акції під Офісом президента 20 березня отримали сім підозр у злочинах з цілодобовим домашнім арештом і чотири «адмінки» - від «небезпечного використання піротехніки» до «нецензурної лайки в публічному місці»", - пише експерт.
Він переконаний: попереджувальні заходи у вигляді обмеження волі в більшості випадків не мають належного обґрунтування, а самі підозри - достатньої доказової бази і виглядають, швидше, як спроба залякати громадян і змусити утриматися від нових протестів.
"І все це - замість реального реформування судової системи, яка продовжує покривати злочинців і саджати невинних людей", - додає автор статті.
Зазначається, що, незважаючи на обіцянки виконати Порядок денний правосуддя, даний ще кандидатом в президенти Зеленським, протягом двох років його каденції "справжня судова реформа не зрушила з мертвої точки".
"З одного боку, президент публічно визнає непридатність судової системи. З іншого - ініціативи про перезапуск Вищої ради правосуддя (ВСП), Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС)", - пише Жернаков.
При цьому, на його думку, повернення в Україну Андрія Портнова погіршило ситуацію в Україні.
"Під його чуйним керівництвом під час Революції гідності судді забороняли гарантовані Конституцією мирні зібрання, заарештовували і позбавляли водійських прав протестуючих. За неймовірним збігом обставин «судові» і «правоохоронні» напрями в Офісі президента Зеленського очолили колишні адвокати вищих посадових осіб часів Януковича, в тому числі і самого Портнова - Андрій Смирнов і Олег Татаров ", - йдеться в статті.
Зазначається, що Смирнов і Татаров пропонують президенту "ті чи інші рішення в підконтрольній сфері".
"Так в парламенті з'явилися законопроекти, які зберігають або навіть посилюють вплив ОАСК Павла Вовка, підозрюваного НАБУ в захопленні державної влади, імітують реформу ВСП, зберігаючи непрозору процедуру відбору її членів, вбивають незалежність ВККС, заводячи орган під цілковитий контроль нереформованої ВСП", - пояснює експерт.
Автор статті уточнює: хто б не стояв за лаштунками всіх вищезазначених процесів, все ініціативи вносяться від імені президента України, і саме він несе за них всю повноту політичної відповідальності.
Суди зараз — це не тільки про можливість вплинути на вирішення спорів чи результати виборів. Корумпована судова система стала потужною зброєю в руках держави-агресора. А тому навести лад із судами — питання виживання країни, не менше. Без справжньої судової реформи громадяни України приречені сидіти в тюрмах без доказів, ходити на акції протесту мало не щодня, а в перспективі — навіть втратити суверенну державу.
Як нам вийти із замкнутого кола необґрунтованих вироків та масових протестів, читайте в статті Михайла Жернакова "Страшний суд президента Зеленського: два роки обіцянок і жодного прогресу".