Одним із сценаріїв подальшого розвитку відносин України і Росії у зв'язку з російською агресією на Сході є сценарій "заморожування" конфлікту за зразком Придністров'я, Абхазії, Південної Осетії. У такому рішенні зацікавлена Росія, а також частина країн Євросоюзу і найбільш конформістські і проросійські верстви європейського суспільства.
Про це в статті для DT.UA пише Володимир Горбулін, радник президента України, директор Національного інституту стратегічних досліджень при президентові України, доктор технічних наук, професор, академік НАН України.
Суть його полягає в тому, що райони, котрі постраждали внаслідок конфлікту найбільше, так звані "ДНР" і "ЛНР", залишаються у складі України, можливо на умовах надання їм особливих владних повноважень. Економічні зв'язки між цими територіями та рештою України мають бути відновлені, а отже Україна муситиме взяти на себе економічний тягар відновлення зруйнованих районів Донбасу. Тим часом де-факто на Донбасі діятиме маріонетковий режим, контрольований із РФ, який намагатиметься впливати на українську зовнішню та внутрішню політику, проводячи інтереси іншої держави, зазначає Горбулін.
"Очевидно, що Україна в разі реалізації цього сценарію істотно загальмує на шляху до Європи, отримає джерело політичної нестабільності, економічний тягар в особі "постраждалих" регіонів-утриманців. Спокійного життя очікувати теж не варто, оскільки конфлікт жеврітиме й далі, дестабілізуючи ситуацію загрозою повернення в активну фазу", - пише автор.
У той же час, вважає радник президента, припинення активних бойових дій на Донбасі і "примирення" за таким сценарієм дасть привід європейським країнам для зняття санкцій із Російської Федерації та її політичних лідерів, відновлення економічних зв'язків, що сприятиме економічному зростанню Росії. Паралельно, лідери європейських країн отримають можливість повністю переключити свою увагу на вирішення проблем усередині ЄС, що сприятиме зростанню їхніх політичних рейтингів, на противагу посиленню "втоми" від продовження російсько-українського конфлікту.
"І хоча такий сценарій передбачає досить швидке припинення активних бойових дій на Донбасі, в перспективі Україна залишиться малопривабливою державою перманентної кризи зі значною кількістю представників різних міжнародних організацій, торгівлею гуманітарною допомогою, колосальним обігом контрабанди, нелегальної зброї та наркотиків і тисячами "блакитних касок" на лінії розмежування. Період існування конфлікту в "замороженій" формі невідомий, як і його результати. Історичний досвід свідчить, що йтися може про десятки років, а в результаті Україна повернеться до того, з чого починала, розпочавши нове коло антагонізму.
Загалом, реалізація цього сценарію відповідатиме інтересам як Росії, так і ЄС, але не України, особливо в далекосяжній перспективі", - пише Горбулін.
Всього Горбулін виділив п'ять базових сценаріїв розвитку подій на Донбасі і україно-російських відносин у зв'язку з цим, причому три з них радикальні, два - проміжні компромісні.
Перший радикальний сценарій - сценарій "тотальної війни", який можливий за умови прийняття російським керівництвом рішення про початок відкритої збройної агресії з метою отримання сухопутного коридору в Крим або безперешкодного доступу до свого військового контингенту в Придністров'ї.
Другий радикальний сценарій - сценарій "відсікання" або "стіни", передбачає остаточну відмову України від окупованих територій і повний розрив з ними.
Третій радикальний сценарій - сценарій "сателітності", передбачає пошук способів сепаратного миру з Росією на вигідних для неї умовах, нехтування інтересами західних партнерів, визнання автономії Донбасу, відмову від повернення Криму.
Четвертий сценарій - сценарій "заморожування", полягає в "заморожуванні" конфлікту за зразком Придністров'я, Абхазії, Південної Осетії.
П'ятий сценарій - сценарій "ні війни, ні миру" або "обмеженої війни і перманентних переговорів".
Детальніше про сценарії розвитку відносин з Росією читайте у статті Володимира Горбуліна П'ять сценаріїв для україно-російських відносин у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".