Горбулін бачить шанси на перемогу України в тотальній війні з Росією

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Горбулін бачить шанси на перемогу України в тотальній війні з Росією Горбулін спрогнозував, що буде в разі нападу Росії на Україну © ТАСС
Такий сценарій розвитку російсько-українських відносин, на думку Горбуліна, - найбільш героїчний, жертовний, хоча і найменш імовірний.

Одним із сценаріїв подальшого розвитку відносин України і Росії у зв'язку з російською агресією на Сході є сценарій "тотальної війни".

Про це в статті для DT.UA пише Володимир Горбулін, радник президента України, директор Національного інституту стратегічних досліджень при президентові України, доктор технічних наук, професор, академік НАН України.

На думку автора, такий сценарій можливий за умови? якщо російське керівництво вирішить почати відкриту збройну агресії з метою отримання сухопутного коридору в Крим або безперешкодного доступу до свого військового контингенту в Придністров'ї. У такому разі Україна буде позбавлена вибору можливостей урегулювання конфлікту в Донбасі, а муситиме захищати свою незалежність, використовуючи всі наявні ресурси.

"Розвиток подій за таким сценарієм означатиме для України повну мілітаризацію суспільства; економічну, політичну, культурно-ідеологічну й пропагандистську мобілізацію; запровадження воєнного стану; максимальне опертя на власні сили, що зумовлено неминучою міжнародною ізоляцією, як мінімум, на перших етапах тотальної війни та відповідним зменшенням надходження зовнішніх ресурсів; орієнтацію на безкомпромісне знищення ворога; удари по об'єктах критичної інфраструктури противника; активну партизансько-диверсійну діяльність; відмову або зведення до мінімуму дипломатичної і зовнішньоекономічної взаємодії з ворожою державою та її сателітами; повне підпорядкування дипломатії Збройним силам та військовій пропаганді", - упевнений Горбулін.

При цьому, упевнений автор, Україна має шанси на перемогу в тотальній війні, оскільки протистоїть їй держава з обмеженими технологічними і фінансовими ресурсами; низьким "запасом міцності" політичної системи; населенням, якому властива негативна демографічна динаміка і нездатність протистояти агресивним національним меншинам; "недомодернізованою" армією.

Горбулін вважає, що спротив Українського народу російській агресії рано чи пізно поверне йому прихильність провідних держав світу, а також поглибить міжнародну ізоляцію РФ.

Крім того, свою деморалізуючу й демотивуючу роль зіграють бойові дії на території самої Росії, які неминуче виникнуть в умовах тотальної війни."

"У разі поразки Росії в такій війні буде остаточно вирішене питання приналежності Донбасу і Криму, Україна назавжди позбудеться "п'ятої колони" відвертих прибічників "русского мира", отримає власний "героїчний епос" як ґрунт для патріотичного виховання майбутніх поколінь. Більшість питань україно-російських відносин буде вирішено остаточно, й історичні шляхи обох народів розійдуться назавжди, а рівень антагонізму сягне найвищих показників.

Навіть у разі захоплення російською армією частини української території війна не закінчиться - триватимуть партизанський рух і диверсійна діяльність проти окупантів. Згідно з таким сценарієм, неминуче втручання в конфлікт Заходу в тій чи іншій формі, запровадження нових, жорстких санкцій проти РФ, повна політична ізоляція російського керівництва, можливо, виключення Росії з Ради Безпеки ООН та інших міжнародних організацій. З іншого боку, ціною перемоги стануть зруйновані інфраструктура та економічний потенціал України, численні жертви серед військових і цивільних", - пише автор.

Горбулін зазначає, що для України тотальна війна є виключно оборонною. Вона не обов'язково призводить до масових жертв; якраз навпаки, готовність до такої війни істотно стримуватиме агресора страхом перед значними втратами і загрозою перенесення бойових дій на його територію. Девіз оборонної війни формулюється так: "тотально мобілізуватися, щоб вижити", мета - "повністю відкинути переважні сили агресора на його власну територію заподіянням йому максимальних демотивуючих втрат".

Цей сценарій, на думку Горбуліна, - найбільш героїчний, жертовний, хоча і найменш імовірний. Бажання воювати немає як в українського, так і в російського народу, - ніхто не хоче втрачати переваги мирного сучасного життя задля примх жменьки політичних авантюристів, вважає радник президента України.

"У цілому, сценарій тотальної війни орієнтований для України на перемогу і збереження територіальної цілісності. Історія знає чимало прикладів успішних в'язких напівпартизанських воєн держав малих і середніх проти держав великих і значно могутніших. Однак цей сценарій може не тільки принести перемогу, а й завдати значних втрат країні.

Але, в будь-якому разі, такий сценарій не є метою України. Держава буде змушена його реалізувати тільки у разі повномасштабного відкритого нападу з боку Росії", - констатує автор.

Всього Горбулін виділив п'ять базових сценаріїв розвитку подій на Донбасі і україно-російських відносин у зв'язку з цим, причому три з них радикальні, два - проміжні компромісні.

Перший радикальний сценарій - сценарій "тотальної війни", який можливий за умови прийняття російським керівництвом рішення про початок відкритої збройної агресії з метою отримання сухопутного коридору в Крим або безперешкодного доступу до свого військового контингенту в Придністров'ї.

Другий радикальний сценарій - сценарій "відсікання" або "стіни", передбачає остаточну відмову України від окупованих територій і повний розрив з ними.

Третій радикальний сценарій - сценарій "сателітності", передбачає пошук способів сепаратного миру з Росією на вигідних для неї умовах, нехтування інтересами західних партнерів, визнання автономії Донбасу, відмову від повернення Криму.

Четвертий сценарій - сценарій "заморожування", полягає в "заморожуванні" конфлікту за зразком Придністров'я, Абхазії, Південної Осетії.

П'ятий сценарій - сценарій "ні війни, ні миру" або "обмеженої війни і перманентних переговорів".

Детальніше про сценарії розвитку відносин з Росією читайте у статті Володимира Горбуліна П'ять сценаріїв для україно-російських відносин у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі