Одним із сценаріїв подальшого розвитку відносин України і Росії у зв'язку з російською агресією на Сході є сценарій "відсікання" або "стіни", який передбачає остаточну відмову України від окупованих територій і повний розрив з ними.
Про це в статті для DT.UA пише Володимир Горбулін, радник президента України, директор Національного інституту стратегічних досліджень при президентові України, доктор технічних наук, професор, академік НАН України.
Автор зазначає, що при такому сценарії подальша історична доля цих територій цікавитиме Україну тільки з погляду забезпечення її власної безпеки, а саме - потужності оборонних споруд та достатнього рівня ізоляції цих земель. Українська державність певний час потребуватиме переформатування й пристосування до нової ситуації, однак відсутність у складі України регіонів, у яких панують ренегатські й споживчі настрої, більша компактність і лояльність українського суспільства, сприятливі умови для реформування країни та міжнародна допомога зможуть зробити цей адаптаційний період більш-менш безболісним. Зрештою, існують, зазнавши територіальних втрат, Грузія і Молдова; Сербія продовжує свій історичний шлях навіть без частини історичних земель, зазначається в статті.
"Реалізація цього сценарію неминуче завдасть втрат престижу України на міжнародній арені. Він також вигідний для частини представників місцевих напівкримінальних олігархій, які, зокрема, живуть із транскордонної злочинності та корупції, а також для люмпенізованого пострадянського міщанства, яке заробляє на життя низькокваліфікованою працею за кордоном (у тому числі й у країні-агресорі). У разі реалізації цього сценарію йдеться про жорстку і безкомпромісну "ампутацію" з розривом будь-яких відносин та спорудженням "захисної стіни" навколо нової "зони суспільно-політичного відчуження". Відповідно, і відносини з Росією мають бути зведені до мінімуму, що передбачає можливе продовження "захисної стіни" по всьому російсько-українському кордону", - пише Горбулін.
На його думку, добитися дотримання повної ізоляції окупованих територій буде вкрай складно. Адже в таких умовах терористи почуватимуться вільними від зобов'язань за Мінськими угодами і продовжуватимуть обстріли української території, перешкоджаючи інженерному облаштуванню нового кордону. Крім того, в існуванні "дір" у ньому будуть зацікавлені різного роду кримінальні елементи, які наживаються за рахунок контрабанди, наркотрафіку, торгівлі людьми, нелегальної міграції тощо.
Автор зазначає, що можливість реалізації сценарію базується на наявності значного ментального розриву між певною частиною жителів тимчасово окупованих районів Донбасу і більшістю українського суспільства. "Через тривале перебування під впливом російської пропаганди у цих людей сформувалося помилкове уявлення про можливість відновлення Радянського Союзу з допомогою Росії, вони були привчені ненавидіти все українське, і найжахливіше – що в такому самому дусі виховувалося молоде покоління. Ігнорування цієї проблеми сприяло трагічним наслідкам у вигляді анексії Криму та окупації частини Донбасу", - пише радник президента.
"Нині ж українське суспільство дедалі частіше запитує себе: чи варто продовжувати боротьбу за зруйновані під час збройного конфлікту і розграбовані російськими загарбниками території, рештки населення на яких не бажають повертатися під українську юрисдикцію? Особливо гостро стоїть таке питання через виникнення внаслідок цього конфлікту бар'єрів на євроінтеграційному шляху України та затримок із проведенням подальших демократичних реформ. Сценарій повної відмови від сепаратистських регіонів пов'язаний із втратою частини території держави, державного престижу і передбачає тривалий адаптаційний період", - констатує Горбулін.
Всього Горбулін виділив п'ять базових сценаріїв розвитку подій на Донбасі і україно-російських відносин у зв'язку з цим, причому три з них радикальні, два - проміжні компромісні.
Перший радикальний сценарій - сценарій "тотальної війни", який можливий за умови прийняття російським керівництвом рішення про початок відкритої збройної агресії з метою отримання сухопутного коридору в Крим або безперешкодного доступу до свого військового контингенту в Придністров'ї.
Другий радикальний сценарій - сценарій "відсікання" або "стіни", передбачає остаточну відмову України від окупованих територій і повний розрив з ними.
Третій радикальний сценарій - сценарій "сателітності", передбачає пошук способів сепаратного миру з Росією на вигідних для неї умовах, нехтування інтересами західних партнерів, визнання автономії Донбасу, відмову від повернення Криму.
Четвертий сценарій - сценарій "заморожування", полягає в "заморожуванні" конфлікту за зразком Придністров'я, Абхазії, Південної Осетії.
П'ятий сценарій - сценарій "ні війни, ні миру" або "обмеженої війни і перманентних переговорів".
Детальніше про сценарії розвитку відносин з Росією читайте у статті Володимира Горбуліна П'ять сценаріїв для україно-російських відносин у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".