3 і особливо звертають увагу на те, що рішення стосувалося арешту до вироку суду.
Офіційний представник Європейського суду з прав людини, директор Загальних служб ЄСПЛ Родерік Лідделл в інтерв'ю "Інтерфакс-Україна", відповідаючи на питання, можна вважати арешт Тимошенко політично мотивованим чи ні, сказав: "Суд не прийшов до такого висновку. Суд зробив висновок про те, що затримання не відповідало підставам, закладеним у Конвенції (Європейської конвенції з прав людини - ред.)".
Лідделл особливо підкреслив, що рішення суду стосувалося безпосередньо досудового ув'язнення, а не кримінального судочинства, яке буде предметом для наступного розгляду.
"Отже, це означає, що різні порушення стосувалися взяття під варту, а не кримінальної справи як такої. Те, що було встановлено судом щодо взяття під варту, не відповідало підставам, які закладені в Конвенції захисту прав людини. Головна причина (для взяття під варту), яка була встановлена, полягала у неповазі до судді, а це - не причина, з якої Конвенцією визначені підстави для взяття під варту. Так що причина, через яку суд визнав порушення статті 18 (обмеження щодо прав - ред.), полягала в тому, що підстави для взяття під варту не були такими, які є підставами для Конвенції. Я сподіваюся, це досить зрозуміло", - пояснив представник суть рішення ЄСПЛ у справі Тимошенко.
- Тимошенко: Після рішення Євросуду я вже морально вільна
Родерік Лідделл вважає, що виконання рішення суду у справі екс-прем'єра України Юлії Тимошенко має розглядатися в діалозі Комітету міністрів Ради Європи з українською владою.
"Я думаю, що шлях розуміння рішення ЄСПЛ лежить в розумінні того, що арешт був незаконним, і належить до досудового затримання. Але пані Тимошенко більше не утримується під досудовим арештом. Вона знаходиться в іншій ситуації, бо знаходиться під вартою після винесення обвинувального судового вироку. Таким чином, вона вже не в ситуації, яка розглядалася судом, а це - досудове утримання під вартою", - сказав Лідделл.
При цьому представнику ЄСПЛ важко сказати, як саме має бути виконано це рішення. "Я не можу робити якісь висновки з рішення суду. На цьому етапі питання щодо того, як краще виконати рішення, належить до Комітету міністрів Ради Європи, і буде вирішуватися в діалозі з українською владою", - констатував Лідделл.
Як повідомлялося, 30 квітня ЄСПЛ визнав незаконність арешту Юлії Тимошенко, але не знайшов порушення прав щодо її скарги на застосування катувань. У той же час юристи та політики по-різному інтерпретували, чи встановив суд політичну мотивацію арешту.
Зокрема, захист Юлії Тимошенко заявив про намір домагатися звільнення екс-прем'єра з-під варти з урахуванням рішення Євросуду з прав людини, який визнав політично вмотивоване переслідування.
У свою чергу, генпрокурор Віктор Пшонка заявив, що рішення ЄСПЛ не вимагає звільнення Юлії Тимошенко. !zn
Читайте також:
Генпрокурор пояснив, чому не можна відпускати Тимошенко після рішення Євросуду
Європа сподівається, що Україна прийме рішення у справі Тимошенко протягом декількох тижнів
Чоловік Тимошенко закликав Януковича покаятися і негайно випустити його дружину
Захист Тимошенко буде домагатися її звільнення на підставі рішення Євросуду