"Євроінтеграційний" закон про статус суддів порушить баланс державної влади, - Центр Разумкова

Поділитися
© dfact.net
Експерти вважають, що в нинішніх реаліях прописані в законопроекті європейські стандарти буде використано для збереження і зміцнення недемократичної форми правління.

Прийняття проекту закону "Про внесення змін до Конституції України щодо посилення гарантій незалежності суддів" є неприйнятним і небезпечним. Про це йдеться в аналізі відповідного законопроекту, проведеному експертами Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова.

"Більшість положень законопроекту формально відповідають європейським стандартам. Однак, з огляду на це, його необхідно оцінювати, насамперед і переважно через призму вітчизняних реалій", - уточнили експерти.

"Простіше кажучи, положення законопроекту потрібно "накласти" на реальну політико-правову ситуацію і таким чином - спрогнозувати результати їхньої дії. Якщо саме так оцінювати законопроект, то можна прийти до однозначного висновку про його неприйнятність і небезпеку для незалежності суддів і для вітчизняного правосуддя в цілому", - йдеться у висновку.

"Проект порушує баланс державної влади в Україні, закріплений у Конституції. Він суттєво змінює конституційні повноваження Верховної Ради та президента щодо судової влади. Ним пропонується кардинально змінити ситуацію у трикутнику владних взаємин (Верховна Рада - президент - судова влада) на користь президента. Рада повністю вилучається з механізму формування суддівського корпусу", - зазначили експерти.

ТАКОЖ: Опозиція відмовилася голосувати за "євроінтеграційний" законопроект про статус суддів

"У законопроекті чітко відбивається тенденція, притаманна вітчизняному законотворенню останнім часом. А саме: використання європейських стандартів для збереження і зміцнення недемократичної форми державного правління, у випадку з судочинством - для посилення залежності суддів", - відзначають експерти.

"Алгоритм такого використання простий: запозичити європейську форму і наповнити її потрібним змістом. Фактично відбувається своєрідне пристосування європейських стандартів до вітчизняних реалій", - уточнили у Центрі Разумкова.

"Це пристосування, окрім іншого, здатне ввести в оману європейські структури, які оцінюють відповідні законодавчі ініціативи на відповідність із формою стандарту і власною (європейською) точкою зору їхнього впровадження. Тому в багатьох випадках поза такою оцінкою залишаються обставини, що характеризують справжні цілі і зміст відповідних законодавчих ініціатив", - йдеться у висновках.

"Саме цим можна пояснити в цілому позитивний висновок Венеціанської комісії щодо президентського законопроекту змін до Конституції у частині правосуддя", - підсумували експерти.

Як повідомлялося, у розклад засідань Верховної Ради на 10 жовтня включено законопроект N2522а "Про внесення змін до Конституції україни щодо посилення гарантій незалежності суддів".

Слід зазначити, що прийняття документа є однією з вимог Євросоюзу для підписання угоди про асоціацію. Законопроект вже отримав позитивну оцінку Венеціанської комісії.

У свою чергу, Конституційний суд визнав конституційний законопроект президента Віктора Януковича, присвячений реформі судової системи таким, що відповідає основному закону. На думку КС, документ дозволить зміцнити незалежність суддів і прокурорів.

Проте парламентська опозиція не буде голосувати за запропонований президентом євроінтеграційний законопроект. В опозиції стверджують, що цим законопроектом президент узурпує владу над судовою системою і отримає одноосібне право призначати і звільняти суддів. !zn

Читайте також:

Венеціанська комісія вітає запропоновані зміни процедури призначення суддів

КСУ схвалив законопроект Януковича про посилення гарантій незалежності суддів

Комітет ООН з прав людини порадив Україні забезпечити неупередженість суддів

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі