КСУ схвалив законопроект Януковича про посилення гарантій незалежності суддів

Поділитися
КСУ схвалив законопроект Януковича про посилення гарантій незалежності суддів Конституційний суд схвалив президентський проект змін до Конституції про гарантії незалежності суддів
У проекті змін до Конституції закладено призначення суддів президентом за поданням ВРЮ і довічну посаду генпрокурору.

Конституційний суд схвалив президентський проект змін до Конституції про гарантії незалежності суддів, яким призначати їх пропонується безстроково. Посаду генерального прокурора передбачається зробити довічною. Прийняття такого закону потрібне для підписання асоціації з ЄС.

Нагадаємо, Верховна Рада 5 вересня направила до КСУ законопроект №2522а, ініційований президентом, яким пропонується призначати суддів безстроково.

Відповідно до законопроекту пропонується внести до Конституції України такі зміни: передбачити у частині третій статті 55 право кожної особи на справедливий і гласний розгляд справи у розумний термін незалежним і безстороннім судом, створеним законом.

Змінами до статті 85,125 передбачається закріпити, що визначення мережі судів, їхнє утворення, реорганізація та ліквідація здійснюється шляхом прийняття закону.

Змінами до статей 106, 126, 128 пропонується удосконалити порядок призначення і звільнення судді. Передбачається, що суддя суду загальної юрисдикції призначається безстроково Президентом України. При цьому закріплюється, що рішення голови держави про призначення суддів або звільнення їх із посади буде прийматися виключно на підставі та згідно з поданням Вищої ради юстиції.

Оскільки п'ятирічний термін, на який суддя призначався на посаду вперше, скасовується, то з Конституції України виключаються повноваження Верховної Ради України про обрання суддів на посади та звільнення їх із посад.

ТАКОЖ: Чи забезпечать зміни до Конституції справедливе правосуддя в Україні?

Змінами до статті 122 виключається положення про термін повноважень Генерального прокурора України.

Змінами до статті 125 пропонується наділити Верховний Суд України повноваженнями щодо забезпечення однакового застосування норм законодавства України всіма судами загальної юрисдикції.

Змінами до частини третьої статті 126 передбачається закріпити, що надання згоди на затримання чи арешт судді здійснюватиметься Вищою радою юстиції за поданням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Змінами до частини п'ятої-сьомої статті 126 здійснюється розмежування підстав для звільнення судді від підстав для припинення повноважень судді, вводяться додаткові підстави для звільнення, а також змінюється порядок припинення повноважень судді Конституційного Суду України у зв'язку з закінченням терміну, на який його було призначено. Крайній термін перебування на посаді судді пропонується підвищити до 70 років.

Змінами до статті 127 пропонується вимоги до осіб, які можуть претендувати на зайняття посади судді, а також встановлюється, що відбір кандидатів на посаду судді здійснюється на конкурсній основі.

Змінами до частини другої статті 128 передбачається врегулювати порядок переведення суддів, закріпити, що переведення судді можливо тільки за його згодою, а переведення до суду вищої інстанції здійснюється тільки на конкурсній основі.

Змінами до статті 129 перелік принципів судочинства доповнюється принципом автоматизованого розподілу справ між суддями.

Змінами до статті 131 пропонується змінити повноваження і склад Вищої ради юстиції, закріпивши, що 12 із 20 членів складуть судді, призначені з'їздом суддів України. З'їзд адвокатів України та з'їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ призначить двох членів Вищої ради юстиції. За посадою до складу Вищої ради юстиції входитимуть Голова Конституційного Суду України, Голова Верховного Суду України, Голова Ради суддів України та Генеральний прокурор України. При цьому передбачається, що Генеральний прокурор України не бере участі у голосуванні при прийнятті Вищою радою юстиції рішень щодо суддів.

Окрім того, змінами до статті 131 пропонується закріпити вимогу до складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, де більшість мають становити судді, обрані з'їздом суддів України.

Нагадаємо, опозиція наполягає на тому, щоб Конституційний суд України було направлено і їх проект змін до Конституції щодо незалежності суддів, який, зокрема, передбачає ліквідацію Конституційного суду і передачу його повноважень Верховному суду України. !zn

Читайте також:

Янукович запропонував змінити Конституцію, щоб призначати суддів і генпрокурора безстроково

В Україні 70% суддів обрано довічно

Комітет ООН з прав людини порадив Україні забезпечити неупередженість суддів

Конституційна асамблея запропонувала відсторонити парламент від призначення суддів

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі