Екс-президент України Віктор Янукович подав позов в Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) проти України у зв'язку з регулярними порушеннями прав людини стосовно нього.
"У своєму позові він просить суд підтвердити порушення його прав відповідно до Європейської Конвенції з прав людини, включаючи право на справедливий судовий розгляд (стаття 6), право на ефективне розслідування замахів на його життя і право на захист його життя (стаття 2), а також право не зазнавати дискримінації за політичним статусом і переконань (стаття 14)", - йдеться в прес-релізі, переданому агентству "Інтерфакс-Україна" в понеділок.
Англійський адвокат Януковича Джо Хейг із "Джозеф Хейг Ааронсон ЛЛП", який направив позов, заявив: "Президент Янукович почав даний судовий процес, оскільки вже очевидно, що українська влада однозначно націлені на його кримінальне засудження. Вони допустили проведення несправедливих судових процесів, які порушують основне право людини бути присутнім на суді і захищати себе від звинувачень, які президент Янукович рішуче відкидає".
У прес-релізі також зазначено, що права Януковича на розгляд його справи незалежним і безстороннім судом, справедливе слухання та винесення обґрунтованих рішень були порушені. Зокрема, мова йде про рішення Печерського райсуду Києва, яке "дозволило провести спеціальне досудове розслідування у справі проти президента в його відсутність, при цьому відмовляючи йому в праві брати участь у процесі в режимі відеоконференції".
Крім того, у позові наголошується, що неодноразово порушувалося право Януковича на презумпцію невинуватості "публічними звинуваченнями вищих посадових осіб держави і прокурорів".
"Україна порушила свої зобов'язання про належний захист президента Януковича, а також свої зобов'язання щодо належного розслідування та судового процесу, передбачені статтею 2 Європейської Конвенції з прав людини, оскільки не проводить належне розслідування замахів на життя президента Януковича, що відбулися в лютому 2014 року. Ці порушення та погрози на адресу президента Януковича роблять його повернення в Україну небезпечним, а, значить, він не може брати участь у кримінальних процесах в Україні та належним чином захистити себе", - йдеться в позові.
Крім того, Янукович заявляє, що постраждав від дискримінаційного ставлення до себе через свого політичного статусу і поглядів, включаючи порушення стосовно нього численних безпідставних кримінальних справ в Україні, винесення необґрунтованих рішень проти нього українськими державними органами і українськими судами, а також повторювані публічні звинувачення з боку офіційних осіб України".
Минулого тижня син побіжного президента Олександр Янукович заявив, що має намір судитися з Україною в Страсбурзі. Підставою для подачі позову стало рішення Нацбанку України про визнання "Всеукраїнського банку розвитку" (ВБР) неплатоспроможним. У результаті рішення регулятора Олександр Янукович втратив право власності на 100% акцій банку, якими він володів.
27 липня Генеральна прокуратура України розпочала процедуру заочного засудження Януковича і "сім'ї". Разом з тим, захист екс-президента назвала такі дії незаконними. Як розповіли в ГПУ, порушено п'ять кримінальних справ проти Януковича - Межигір'я, Сухолуччя, злочини на Майдані, злочинна організація, "Укртелеком".
6 серпня ГПУ викликала Януковича на допит 11 серпня для проведення слідчих і процесуальних дій у кримінальному провадженні, однак замість Януковича прибув його адвокат, який повідомив, що його підзахисний не прибув в Генпрокуратуру, оскільки "боїться за своє життя".
Як писав у статті для "Дзеркала Тижня. Україна" Скарби Януковича: крізьлід Батрин Станіслав, цифри, озвучені нинішніми українськими чиновниками щодо загальної суми виведених з України грошей Януковича і його команди, доходять до 70 або навіть 100 мільярдів доларів.