Про це пише канадське видання Globe and Mail, яке поспілкувалося з український головою уряду після його зустрічі з прем'єр-міністром Канади Стівеном Харпером. За словами Яценюка, якщо західні інвестори куплять держмайно, це усуне вплив українського великого бізнесу, який заважає боротися з корупцією.
Видання нагадує, що Україна збирається отримати мільярди доларів за рахунок продажу державних компаній, серед яких хімічні заводи і енергетичні підприємства. І уряд Яценюка хоче, щоб саме Західні інвестори стали ключовими покупцями, щоб вони принесли з собою більш прозорі правила ведення бізнесу. За словами прем'єра, українські олігархи "присмокталися як вампіри до державного енергетичного сектору".
"Я не хочу, щоб українські олігархи купили державні компанії. Ми б хотіли, щоб наші канадські друзі придбали ці активи, щоб в Україні з'явилося хороше корпоративне управління, нові інвестиції і робочі місця. Це те, про що я попросив прем'єр-міністра Канади: "Скажіть своїм інвесторам і бізнесменам заскочити в Україну", - цитує видання Яценюка.
Він додав, що приватизація повинна скоротити корупцію і сприяти дерегуляції в Україні.
"Чим більше повноважень в уряду, чим більше регуляторів, тим більше корупції. Менше регуляції означатиме скорочення влади і можливості в чиновників брати хабарі", - пояснив свій задум Яценюк.
Український прем'єр підпасав угоду про створення зони вільної торгівлі між Канадою і Україною. Однак видання зазначає, що цей договір має швидше символічний характер, ніж практичний. Оскільки українське ВВП, згідно з прогнозами, має скоротитися цього року на 9% на фоні війни проти проросійських терористів на Сході України. Тож масштабного напливу українських товарів на канадський ринок чекати не варто.
Проект угоди про ЗВТ між Україною і Канадою передбачає, серед іншого, поглиблення торговельного та економічного співробітництва, в тому числі в частині торгівлі промисловими та сільськогосподарськими товарами, захисту інтелектуальної власності, регулювання державних закупівель.
Переговори про створення ЗВТ між Україною і Канадою відновилися у вересні 2014 року. Тоді середсеред найбільш привабливих галузей для двостороннього співробітництва називалося сільське господарство, сільськогосподарське машинобудування, енергетика технології.
В грудні 2014 року інтерв'ю для DT.UA Тетяни Силіної з послом Канади в Україні Романом Ващуком, він відмітив, що Україна підписала Угоду про асоціацію з ЄС і опосередковано підключена до ЗВТ ЄС з Канадою. Таким чином, тут є два механізми - двосторонній договір, який сподівались укласти в найближчі місяці, а також угоду кожної з країн з ЄС.
У березні посол Канади в Україні Роман Ващук розповів, що Канада сподівається на підписання договору про створення ЗВТ з Україною в 2015 році. При цьому на той момент договір про ЗВТ з Україною не було включено поняття послуг.