ВРП схвалила відставку двох членів: пояснюємо, як це вплине на роботу судової системи

ZN.UA Ексклюзив Доповнено
Поділитися
ВРП схвалила відставку двох членів: пояснюємо, як це вплине на роботу судової системи © Depositphotos/davisales
Рада не зможе працювати за відсутності кворуму, а зупинка її роботи підважить важливі кадрові й фінансові процеси.

Заступник голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький та член ВРП Павло Гречківський подали у відставку, повідомляє «Юридична практика». За даним джерел ZN.UA, рішення про відставку Гречківського і Маловацького з 26 січня вже прийнято.

Наші джерела також розповіли про причини відставки. В.о. голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький претендував на посаду без префіксу «в.о.».

Протягом останніх днів відбулися два засідання щодо виборів голови ВРП, сьогоднішнє тривало з 10:00 до 13:00, однак Маловацького знову не обрали. «Коли знову не вийшло, Маловацький та Гречківський негайно подали заяви про відставку», - коментує наш співрозмовник.

За відсутності кворуму роботу Вищої ради правосуддя  буде фактично заблоковано – вона вважатиметься неповноважною. З 26 січня ВРП як конституційний орган зупиняє роботу.

Це призведе до зупинки усіх процесів у судоустрої: будь-яких призначень та звільнень суддів, блокування близько 20 процедур, включно із фінансуванням судів та перерозподілом бюджетів.

Із найпроблемніших наслідків:

  • судді, які подають у відставку за власним бажанням, або ті, у кого закінчилися повноваження, не зможуть піти у відставку через відсутність кворуму (так ті, хто йде, «мотивують» тих, хто залишається, подати у відставку до 26-го числа);
  • перерозподілити фінансування між судами у кризові моменти стає неможливо;
  • зупиняється процедура відрядження до проблемних судів (ми неодноразово висвітлювали проблему кадрової кризи в судах, зараз в Україні бракує 2 039 суддів, у 60 місцевих судах працює один суддя, вісім судів припинили роботу);
  • також нема кому голосувати за новий склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів, конкурс до якої розпочнеться з 21 січня.

Зазначимо, 8 лютого Етична рада має розпочати одноразову перевірку чинних членів Вищої ради правосуддя на відповідність критеріям професійної етики та доброчесності. Також Етична рада перевірятиме кандидатів у члени ВРП.

Після ухвалення Верховною Радою закону, що передбачав її створення, Рада адвокатів України рекомендувала своїм представникам у ВРП скласти повноваження. Заблокувати роботу з очищення ключового органу від не доброчесних кадрів неодноразово намагалися й у інший спосіб, зокрема, гальмуючи процес формування Етичної ради.

Олексій Маловацький та Павло Гречківський були обрані членами Вищої ради правосуддя з’їздом адвокатів України 15 лютого 2019 року. Обидва члени ВРП були фігурантами гучних скандалів: Маловацького звинувачували у спробах втручання в роботу Вищого антикорупційного суду, Гречківський проходив підозрюваним у справі про вимагання $500 тисяч хабара.

Нагадаємо, 1 грудня в Україні запрацювала Етична рада Вищої ради правосуддя. Її склад сформувався за «варіантом Б», коли ніхто з посадових осіб ВРП не підписав запропонований список кандидатів. До Ради увійшли: Лев КішакевичЮрій ТрясунВолодимир Сіверін, Роберт КордіЕнтоні ХуперЛавлі Перлінг.

Завданням Етичної ради є оцінювання кандидатів у ВРП та відсіювання недобропорядних. Вища рада правосуддя є головним органом судової влади в Україні, без неї неможливе призначення та звільнення суддів, притягнення їх до відповідальності за порушення тощо. Чи стане реформа ВРП справжнім проривом для судової, читайте у статті Галини Чижик «ВРП: реальна чистка чи імітація?» у ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі