Виявлена корупційна схема в Одесі є наймасштабнішою в Україні — головний детектив НАБУ Калужинський

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Виявлена корупційна схема в Одесі є наймасштабнішою в Україні — головний детектив НАБУ Калужинський © НАБУ
Однак групи осіб, які певним чином впливають на місцеве самоврядування, є в кожному регіоні.

У кожному регіоні України є більш чи менш впливові гравці, які впливають на місцеву владу, однак в Одесі злочинне формування фактично монополізувало владу у місті. При цьому, як стверджує в інтерв’ю Інні Ведерніковій для ZN.UA  керівник головного підрозділу детективів НАБУ Андрій Калужинський, це єдина настільки масштабна схема в Україні.

«В кожному з регіонів є свої більш чи менш впливові гравці, але інформації про те, що хтось настільки, як в Одесі, «монополізував» місцеву владу, у нас немає», - заявив представник бюро, додавши, що детективи моніторять ситуацію у всій країні.

Що ж стосується Одеси, де місцевим бізнесменам Борису Кауфману та Олександру Боруховичу-Грановському, трьом заступникам мера Геннадія Труханова та ще низці осіб оголосили підозру у створенні злочинної організації, яка повністю контролювала фінансові потоки в місті, то, за словами Калужинського, прибутки від їхньої афери були настільки великими, що перевищували страх бути викритим та штовхали підозрюваних до все більшої монополізації власного впливу.

Водночас про діяльність цього угрупування в НАБУ знали ще приблизно півтора роки тому, коли ще тривало слідство щодо попередньої великої афери в Одесі за участю міського голови  Геннадія Труханова та Володимира Галантерника, які наживались на бюджеті та землі міста. При цьому в НАБУ кажуть, що щодо Одеси досі триває багато проваджень і лише щодо деяких підозрюваних вдалось зібрати достатню доказову базу.

«Окрім попередньої справи про діяльність злочинного угруповання в Одесі, яку НАБУ дійсно ще розслідує, є ще декілька справ. На нашу думку, ми зібрали достатньо доказів для притягнення до відповідальності топ-посадовців місцевого самоврядування за виявлені факти корупції. Але ви, мабуть, знаєте, що на момент, наприклад, скерування до суду так званої «справи заводу «Краян» за обвинуваченням чинного мера Одеси та інших посадовців, ВАКС ще не був створений. Тому ми скерували справу до місцевого суду (Малиновського районного суду м. Одеси. — ред.), який розглядав її «стахановськими» темпами і виправдав наших обвинувачуваних. Мабуть, це теж не той сигнал, який сприяє тому, щоб інші люди не мали бажання займатися подібними речами. Але цей виправдувальний вирок у подальшому був скасований, зараз ця справа розглядається у Вищому антикорупційному суді. Сподіваюся, що ВАКС прийме законне рішення», - зазначив Калужинський.

Щодо угрупування Кауфмана-Грановського, то його члени намагалися максимально конспіруватись, створили спеціальні приміщення, обладнані захистом від прослуховування, де проводили найважливіші наради та зустрічі, а в їхню так звану «службу безпеки» входили близько сотні людей.  

Водночас в НАБУ зазначили, що наразі змогли зібрати достатньо доказів саме стосовно тих осіб, яким повідомлено про підозру, але досудове розслідування триває, тому можливі нові вручення.

На уточнююче питання, як при цьому всьому Геннадій Труханов продовжує керувати Одесою, Калужинський підкреслив, що насамперед повинна працювати система правосуддя.

«Якщо підтвердиться, що особа вчинила злочин, то вона повинна за це відповідати, і відповість. А якщо не підтвердиться, то мають бути зняті всі обвинувачення. Загалом, у нас зараз багато проваджень по Одесі, які стосуються різних схем. Детективи також постійно моніторять, чи застосовуються аналогічні схеми в інших регіонах», - підкреслив він.

Представник бюро зазначив, що корупційні схеми в Україні бувають доволі вигадливими та закрученими.

Так, в Одесі викуповували нерухоме майно незначної площі, і під це нерухоме майно виводили з комунальної власності величезні земельні масиви. (Йдеться про справу Галантерника, де він проходить як організатор, а у числі ще п’ятнадцяти підозрюваних є мер міста Генадій Труханов, ред.).

Також іноді компаніям надається право забудови ліквідних ділянок комунальної власності за безцінь для територіальної громади, хоча забудовники платили «координаторам» за право забудови ринкову ціну.

Також доволі поширені схеми так званої діяльності спільних підприємств, коли комерційні підприємства підписують різні договори з деякими комунальними підприємствами і фактично отримують усі прибутки від їхнього майна. Натомість територіальна громада залишається ні з чим, або навіть із боргами.

І найпростіша схема — приватизація нерухомого майна або майнових комплексів підприємств за заниженою вартістю.

«Оскільки суми вражаючі, то й привабливість вакантного місця «смотрящого» перевершує страх бути викритим. Цей страх, радше, спонукає більше виділяти ресурсів на заходи безпеки від викриття правоохоронними органами», - зазначив Калужинський.

Про те, чому навіть війна не вилікувала Україну від корупції, про старі кейси та нові справи проти корупціонерів, про відносини з іншими силовиками та фактор Банкової читайте в інтерв’ю керівника головного підрозділу детективів НАБУ Андрія Калужинського «У нас люди, які підозрюються чи обвинувачуються в корупції, — рукопожатні. Їх підвищують по службі, у них беруть інтерв’ю та запрошують на заходи», яке він дав вперше за час своєї багаторічної кар’єри у НАБУ.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі