«Відсунутий» від влади Каспрук лідирує серед кандидатів в мери Чернівців

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
«Відсунутий» від влади Каспрук лідирує серед кандидатів в мери Чернівців © molbuk.ua
Цього разу конфігурація місцевих еліт вдало складається саме для цього кандидата.

Повну версію матеріалу в форматі лонгріда можна подивитися за посиланням.

Місцеві вибори в Чернівцях проходять на тлі вже традиційного конфлікту місцевих еліт. У місті точно буде другий тур - у трійці найсильніших відсторонений від влади мер Олексій Каспрук.

Каспрук балотується від «Пропозиції» Філатова-Корбана - чужої для місцевих партії. При цьому його лідерські 19% мерського рейтингу практично нейтралізують 2% «Пропозиції», свідчать дані опитування Міжнародного республіканського інституту (IRI), проведеного компанією Info Sapiens.

Від партії «Рідне місто» (група Продана-Фірташа) привіз документи на реєстрацію в ОВК її лідер Василь Продан. Синхронно з ним «Опозиційна платформа-За життя» (Папієв-Фірташ) мала намір виставити Віталія Михайлішина.

Усе переграли в останній момент, коли виміри підтвердили, що Продан - непрохідний. І якщо він і топтатиметься на чиїмось полі, то виключно у Михайлішина.

В результаті було прийнято стратегічне для бізнес-групи рішення: Продан добровільно сходить з мерської дистанції (але веде «Рідне місто» до міськради), а сам Михайлішин іде не від «ОПЗЖ», а від власної «Команди Михайлішина». На сьогодні він зі своїми 18% тримається на хвості у Каспрука.

47-річний підприємець очолює фірму «Торговий дім «Гомельстекло», що спеціалізується на продажу будівельних матеріалів та обладнання для сантехніки.

Політичне минуле Михайлішина було біло-блакитним. У 2010 році від «Партії регіонів» його вперше обрали депутатом міськради. У грудні того ж року він став секретарем ради.

Після звільнення з посади у 2011 році багаторічного мера Чернівців Миколи Федорука до 2015-го був в .о. міського голови, але реальна влада належала Василю Продану.

Цікава, але ризикована позиція представника «Єдиної альтернативи» бізнесмена Романа Клічука, у якого 17% мерського рейтингу; він - третій і має шанс вийти до другого туру.

Клічук володіє компанією «Рома», яка займається оптовою торгівлею алкогольними напоями, продуктами харчування та тютюновими виробами, та фірмою «Гойра груп», яка об'єднує кілька ресторанів.

Має спільний ресторанно-готельний бізнес з депутатом обласної ради від «Народного контролю» Василем Шемчуком і забудовником Володимиром Морозом.

У 2006 році Клічук став депутатом Чернівецької облради від «Батьківщини», а в квітні 2018-го - членом партії «Самопоміч». Засновником «Єдиної альтернативи» (раніше називалася «Партія села і міста») є заступник голови ОДА і колишній заступник одіозного голови РДА Василя Козака - Олексій Бойко. Такий легкий зв'язок Козака, Офісу президента і Романа Клічука.

«Слуга народу» висунула своїм кандидатом Віталія Другановського. 48-річний підприємець очолює обласну організацію партії, до команди Зеленського приєднався наприкінці 2018 року. Під час президентської кампанії очолював передвиборний штаб у Чернівецькій області.

Працював в податковій міліції, звідки десять років тому звільнився. ЗМІ пов'язують його з місцевим бізнесменом Іллею Павлюком, якого Геннадій Москаль називав «королем контрабанди». Павлюк дуже близький з Ігорем Калєтніком, також має родинні зв'язки в Офісі генпрокурора: перший заступник Ігор Мустеца - його кум.

У перемогу Другановського-Павлюка мало хто вірить, - у кандидата не лише зіпсована репутація в місті, а й усього 5% мерського рейтингу. Однак очевидно, що партія «Слуга народу» зайде в міську раду, де може поборотися за посаду секретаря.

ZN.UA

Цього разу конфігурація вдало складається саме під Каспрука - на його боці точно грає колишній народний депутат і голова фракції «Народного фронту» Максим Бурбак.

Бурбак не використав шанс зламати тому всю гру, виставивши кандидатом легендарного ексмера Миколу Федорука. Замість цього Федорук просто очолив список «Чернівчан» (4%) до міської ради. А мерський рейтинг Федорука, котрий так і не висунувся - 11% навіть без кампанії.

По 4% рейтингу мають Михайло Яринич і Василь Продан, по 2% - Володимир Бешлей та Любов Сорохан. Мерський рейтинг в 1% у Василя Максимюка ( «Європейська солідарність»), Олександра Фіщука та Василя Дутчака.

Підтримка в раді у потенційного мера Каспрука буде не лише від групи Бурбака-Яценюка, але й автоматом від «Слуги народу» (18%), яка ближче до цих воріт, ніж до Фірташа та Папієва.

Більшість в раді в разі перемоги Михайлішина буде ще більш непростою, ніж у Каспрука. Навіть якщо до «Рідного міста» (3%) і «ОПЗЖ» (5%) приєднається розвалена і ослаблена «Батьківщина» зі своїми 6% партійного рейтингу. 15% - не дуже міцна основа для закріплення влади в місті з воюючими кланами.

Третій гравець - «Єдина альтернатива» Клічука. Партія з 15% підтримки друга після «Слуги народу». Однак ця сила настільки молода й амбітна, що зараз всі інші працюють проти неї.

Якщо когось і заблокують в разі перемоги в новій каденції, то саме його. І багатовідсоткова фракція Клічука - потенційний матеріал для розбирання на «запчастини» для будь-якої більшості.

«Європейська солідарність» має 12% партійного рейтингу і 1% кандидатського у Василя Максимюка. Однак міська організація партії експрезидента слабка і тримається тільки на імені Петра Порошенка.

У міськраду також можуть зайти «Батьківщина», «ОПЗЖ», «Партія Шарія,« Народний контроль» і «Партія Чернівчан». До них можуть приєднатися трьохвідсоткові «За майбутнє», «Перемога Пальчевського», «Наш край» і «Рідне місто».

Практично немає шансів у: «Голосу», «Сили і честі», «Свободи», «Пропозиції» і «Радикальної партії Олега Ляшка» (2% рейтингу у кожної); «Самопомочі», «Української стратегії Гройсмана» і «Опозиційного блоку» (по 1%).

ZN.UA

«Слугу народу» традиційно підтримує молодь віком 18-29 років (33%), якій вистачає грошей на те, щоб майже ні в чому собі не відмовляти, що підтвердили 21% опитаних. Чоловіків і жінок серед виборців «слуг» майже порівну - 15% і 17% відповідно.

За «Єдину альтернативу» готові проголосувати виборці віком від 18 до 39 років (21-25%), фінансово незалежні (12% відзначили, що практично ні в чому собі не відмовляють, 15-17% можуть купити все, крім дорогих речей і нерухомості). Чоловіків і жінок майже порівну - 12 і 14%.

«Євросолідарність» підтримують люди віком 50-59 років і старші за 60 років (15 і 16% серед опитаних), при цьому 23% з них повідомили соціологам, що не обмежені матеріально і можуть практично ні в чому собі не відмовляти. Чоловіків помітно більше - 14% проти 9%.

ZN.UA

Серед мотивів, якими керуються жителі Чернівців, обираючи ту чи іншу партію, на перших місцях - збіг у поглядах щодо якогось важливого загальнонаціонального (30%) чи місцевого (18%) питань.

15% опитаних відзначили, що їм подобаються кандидати у мери і депутати міськради, ще 9% вважають політсилу кращою альтернативою чинній владі.

ZN.UA

Опитування проведене соціологічною компанією Info Sapiens на замовлення Міжнародного республіканського інституту (IRI). Дані збиралися в місті Чернівці 30 вересня - 1 жовтня 2020 року методом телефонного інтерв'ю (CATI). Розмір вибірки становить n = 600 постійних жителів міста віком від 18 років. Вибірка є репрезентативною. Статистична похибка не перевищує 4%.

*Матеріал написаний в рамках проєкту «Місцеві вибори-2020. Країна по поличках», який здійснюється за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Позиція авторів не обов'язково збігаються з позицією Міжнародного фонду «Відродження».

Матеріал «Країна по поличках. ЧЕРНІВЦІ» публікується в рамках нового проєкту ZN.UA «Країна по поличках», присвяченого місцевим виборам в Україні. Весь проєкт доступний на українською і російською мовами.

Поділитися
Дивіться спецтему: Місцеві вибори 2020
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі