Відкриті списки на виборах підтримує майже половина обізнаних українців – опитування

Інфографіка Доповнено
Поділитися
Відкриті списки на виборах підтримує майже половина обізнаних українців – опитування © Опора
Натомість мажоритарна система відкриває двері до маніпуляцій, корупції і підкупу виборців.

Майже половина українців, які стежать за виборчою реформою в Україні, знають про пропорційну виборчу систему з відкритими списками, і підтримують її впровадження, наголосила голова правління Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська, виступаючи на Форумі прихильників виборчої реформи.

Опитування Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва свідчить, що 42% опитаних серед тих, хто цікавиться цією темою, виступають за відкриті списки. І лише 5,6% вважають, що краще голосувати тільки за кандидатів у мажоритарних округах (як у 1990 та 1994 роках).

Опора

Опитування показало, що підкуп як фактор більш активно працює на виборах, де є мажоритарна складова – 37% отримували вигоду чи допомогу за конкретного кандидата на окрузі.

Опора

Однак попри благодійні фонди і подарунки, суспільство розуміє, що наступні вибори варто і необхідно проводити за пропорційною системою з відкритими списками.

Опора

Опора

Належний і якісно конкурентний виборчий процес є  запорукою безпеки України, наголошує Ольга Айвазовська. Якщо суспільство не приймає результати виборів, воно реагує досить агресивно.

«Ми б дуже не хотіли, щоб в 2023 році, коли мають в конституційні терміни відбутися наступні парламентські вибори хтось проводив комунікацію щодо відтермінування на невідомий термін окремих положень Виборчого кодексу», - зазначила вона.

Старший міжнародний радник з виборів та Директор IFES в Україні Пітер Ербен наголосив, що повернення до старої системи стане серйозним відкотом у справі демократичних перетворень в Україні. Відповідні спроби отримали критичну оцінку з боку міжнародних експертів і громадянського суспільства.

«Мажоритарна система, коли депутата обирають більшістю голосів, відкриває двері до маніпуляцій, корупції і підкупу виборців. У багатьох країнах використовується саме пропорційна система для виборів депутатів парламенту, і приблизно в половині з них використовуються відкриті списки», - пояснює він.

На думку експерта, поправки до Виборчого кодексу потрібно внести не пізніше жовтня 2022 року, адже міжнародні стандарти вимагають, щоб законодавство, яке регулює проведення виборів, не мінялося за один рік до них.

Своєю чергою членкиня правління Центру політико-правових реформ Юлія Кириченко нагадала, що президент Володимир Зеленський обіцяв виборцям пропорційну систему із відкритими списками. Вона закликала владу послідовно дотримуватися обраної позиції, а не  послуговуватися тимчасовими політичними інтересами.

Захід організовує Громадянська мережа ОПОРА разом з Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES) за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади (GAC) та британської допомоги (UK aid) від уряду Великої Британії. Думки, висловлені на заході, належать авторам і не обов’язково відображають погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів, Міністерства міжнародних справ Канади чи Уряду Канади, та Уряду Великої Британії.

Громадянська мережа ОПОРА 16 років системно спостерігає за тим, як будується демократія в Україні. Насамперед електоральна. Строк великий для того, аби допомогти українцям увімкнути довгу пам'ять. І не робити одних і тих самих помилок, обираючи країні владу, а собі – майбутнє.

Чому ми весь час доходимо до точки кипіння, але відтворюємо владу однакової якості. Чому це відбувається з нами? І чому станеться знову? Читайте в інтерв’ю Інни Ведернікової із Ольгою Айвазовською «Україні не сформувалася незворотність демократичного процесу».

Висловлення представників чинної влади щодо можливості повернення до пропорційно-мажоритарної виборчої системи викликали емоційну критику і заяви у стилі «все пропало, демократія в небезпеці». Але міжнародний досвід не дає однозначних рецептів і не називає ідеальних виборчих систем.

Чому правлячій партії не підійшла пропорційна система з відкритими списками та які зміни можуть бути внесені до Виборчого кодексу наступного року, читайте у матеріалі Ігоря Попова «Відкриті списки під загрозою» у ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі