Вибори в Польщі: яка коаліція вигідна Україні

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Вибори в Польщі: яка коаліція вигідна Україні © EPA-EFE/Grzegorz Momot POLAND OUT
Країни мають сформувати такі стосунки, від яких виграють як українці, так і поляки.

Під час парламентських виборів у Польщі правляча партія «Право і справедливість» отримала найбільшу підтримку виборців. Ця політична сила стала першою в історії країни, яка тричі поспіль виграла першість у перегонах до Сейму. Проте імовірно, що Польщу очікує прихід до влади опозиції та нового уряду. Як сталося, що перемога обернулася поразкою і чого очікувати від цього нашій державі, пише оглядач відділу міжнародної політики ZN.UA Володимир Кравченко в статті «Вибори в Польщі: чи покращиться щось для України»?

Станом на вечір 16 жовтня у Польщі підрахували 99,13% бюлетенів, пише PAP:

  • Правляча партія «ПіС» отримала 35,7% голосів,
  • Опозиційна ліберальна «Громадянська коаліція» - 30,43%,
  • «Третій шлях» - 14,43%,
  • «Нові Ліві» - 8,55%,
  • «Конфедерація» — 7,29%.

Володимир Кравченко зазначає, що ПіС кинула всі сили на те, аби мати можливість самостійно сформувати уряд, проте за результатами виборів без коаліції цього найімовірніше не вдасться зробити. Експерт пропонує розібратися, яке з об’єднань партій буде найвигіднішим для України.

Він прогнозує, що процес формування союзу за участю опозиційних сил «Громадянської коаліції», «Третього шляху» та «Лівих» буде тривалим і жорстким. Але в разі створення такої коаліції польсько-українські відносини, які останнім часом переживають кризу, можуть покращитися.

«Утім, від такої коаліції Києву не варто очікувати сміливих ініціатив у ЄС і НАТО, якими зарекомендував себе уряд Моравецького. Найімовірніше, уряд на чолі з «Громадянською коаліцією» прямуватиме у фарватері європейської політики. Не варто також очікувати, що кардинально зміниться й позиція польської влади щодо постачання українського зерна до Польщі: можливо, тональність і буде менш різкою, але уряд не піде проти настроїв у суспільстві», - уточнює Кравченко.

За його словами, якщо опозиція не домовиться між собою, то «Право і справедливість» може створити коаліцію з «Конфедерацією». Експерт вказує, що таке об’єднання буде на надто гарним варіантом для Києва, оскільки «Конфедерація» розглядає можливість припинення допомоги Україні.

Також оглядач додає, що навіть якщо за найменш реалістичного сценарію ПіС самостійно сформує уряд, повернення до колишніх теплих відносин уже не буде: останні публічні заяви з боку України викликали у президента та прем’єр-міністра Польщі вже особисті негативні почуття.

«Хоч якою буде коаліція, зменшення політичної та військової допомоги нашій країні наразі виглядає малоймовірним. Адже завдяки активній позиції з підтримки України під час російсько-української війни та протидії Росії Варшава наростила вплив як у регіоні Центральної та Східної Європи, так і в міжнародних організаціях — ЄС і НАТО. Для Польщі це означає зміцнення її суб’єктності на міжнародній арені», - зазначає Кравченко.

Тому, за його словами, навіть із меркантильних інтересів Варшаві вигідно підтримувати Київ. Водночас українська влада має скоригувати свою політику щодо Польщі, адже від західного сусіда багато чого залежить: від поставки зброї до прийому людей, котрі шукають прихисток від війни.

«Агресивна риторика Києва вже не приносить такі плоди, як у перший рік повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Наразі така поведінка української влади викликає відторгнення у Польщі та інших наших партнерів. Можливо, Києву треба зробити якісь демонстративні кроки назустріч Варшаві. Адже дуже не хочеться, щоби Польща перетворилася на другу Угорщину. Від цього не виграють ні українці, ні поляки», - підсумовує Кравченко.

Заборона на постачання українського зерна з боку польської влади призвела до одного з найсерйозніших конфліктів у відносинах Києва та Варшави: на радість Москві вони зриваються в якесь неймовірно круте піке.

Про те, чому так відбувається, який вихід пропонує українська влада та чи готовий польський уряд до компромісів, читайте в статті Володимира Кравченка на ZN.UA «Україна та Польща: за крок до прірви».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі