Призначення обраного новим Сеймом кабінету міністрів Польщі може тривати щонайменше кілька тижнів чи навіть місяців, припускає Rmf24, вказуючи на розподіл мандатів внаслідок виборів та відсутність у правлячої партії «Право і справедливість» та її партнера «Конфедерації» більшості у парламенті.
Станом на 13:30 за Варшавою Національна виборча комісія Польщі заявила про підрахунок 52,84% бюлетенів. Згідно попередніми даними виборів партії отримали:
- ПіС – 38,13%
- Громадянська коаліція – 27,92%
- Третій шлях – 14,4%
- Нові ліві – 8,22%
- Конфедерація – 7,33%
- Позапартійні органи місцевого самоврядування – 1,91%
При цьому на цьогорічних виборах до сейму було зафіксовано рекордну явку. За останніми даними Національної виборчої комісії вона склала 72,85% і є найвищою в історії виборів з 1989 року.
З огляду на розподіл мандатів – за результатами останнього опитування – опозиція ближча до влади. Громадянська коаліція, Третій шлях і Ліві разом, ймовірно, можуть розраховувати на 248 місць із 460, зазначає видання.
Переговори щодо формування коаліції у польському парламенту розпочнуться лише завтра, після того, як Національна виборча комісія оголосить офіційні результати та розподіл мандатів.
Перше засідання нового Сейму скликає президент, на якому прем'єр-міністр повинен подати у відставку з уряду. Згідно з законодавством Польщі, воно має відбутись протягом місяця після оголошення офіційних результатів виборів. Потім Анджей Дуда матиме ще два тижні, щоб призначити прем’єр-міністра, а прем’єр-міністр матиме ще два тижні, щоб представити свій уряд.
Таким чином голосування щодо вотуму довіри йому може відбутися не раніше середини грудня – таким буде розвиток подій, якщо президент довірить формування уряду партії, яка набрала найбільше голосів.
«З 1990-х років існував звичай, що наступні президенти доручали місію формування уряду лідерам партій, які перемогли на виборах. Очевидно, мені здається, що президент Анджей Дуда довірить цю місію Праву і Справедливості», - заявив в ранці голова виборчого штабу ПіС Йоахім Брудзинський.
Водночас якщо ПіС не зможе сформувати уряд, то право на його створення отримає опозиція. Однак це може статися наступного року.
У своєму першому виступі після парламентських виборів Анджей Дуда зосередився насамперед на явці та заявиви, що кожні вибори – це перевірка того, «наскільки ми демократичне та зріле суспільство».
Президент наголосив, що зараз потрібно спокійно дочекатися офіційних результатів виборів, однак жодним словом не згадав, кому ж може доручити формування уряду.
Національна виборча комісія Польщі постійно оновлює дані з виборчих округів. Вирішальними можуть бути результати з великих міст, де часто лідирує опозиція. Пізнє соцопитування опитування, підготовлене Ipsos для Polsat, TVN і TVP, показує, що ПіС отримає 36,6 % підтримки, на другому місці КО - 31%, Третя дорога отримає - 13,5%. Нові ліві також увійдуть до сейму із 8,6% голосів, як і Конфедерація з 6,4%.
Дослідження показує, що ПіС не набере необхідної кількості депутатів для самостійного управління, навіть у коаліції з Конфедерацією.