Старший аналітик Громадянської мережі "ОПОРА" Олександр Клюжев заявив про те, що в день другого туру місцевих виборів 15 листопада масових спроб фальсифікувати результати голосування не було, передає "Інтерфакс-Україна". В "ОПОРІ" розповіли про те, які порушення фіксувалися під час повторного голосування.
"Якщо говорити про спроби безпосередньої фальсифікації результатів голосування, незаконного голосування декількома виборчими бюлетенями або пачками, такі інциденти зафіксовані на 0,76% виборчих дільниць... Відсутність масових спроб фальсифікувати результати голосування є певним позитивним сигналом щодо повторного голосування, тому що традиційного є негативні очікування щодо здатності двох учасників боротися різними способами за остаточну перемогу", - заявив Клюжев під час пресконференції в Києві.
Він також додав, що станом на 20:00 15 листопада на 10% виборчих дільниць зафіксували незначні порушення виборчого законодавства в порівнянні з першим туром голосування 25 жовтня. В той день такий репрезентативний показник був на рівні 9,4% виборчих дільниць, охоплених дослідженням "ОПОРИ".
Клюжев розповів, що на 8% дільниць зареєстрували спроби отримати або видати виборчі бюлетені неналежним особам або без належного документа. Також в порівнянні з першим туром збільшилася інтенсивність інцидентів з фотографування бюлетенів. Так, 15 листопада відповідний показник склав 5,19% виборчих дільниць, а 25 жовтня він сягав 2%.
Крім того, за даними "ОПОРИ", 16% виборчих комісій серед дільниць, створених для повторного голосування в семи містах, які не дотримувалися часу початку підготовчого засідання ДВК. Ще на 10% дільницях не забезпечувалося ведення протоколу підготовчого засідання.
"80% дільничних виборчих комісій відкрилися вчасно, забезпечуючи виборцям можливість голосувати з 8 години. Інші дільничні виборчі комісії чи почали самовільно раніше процес голосування, або затягнули відкриття дільниць пізніше, ніж встановлено час відповідно до виборчого кодексу", - заявив Клюжев.
Також на 2,3% ділянок допустили порушення процедури підрахунку голосів. Зазначено, що цей показник є значно меншим, ніж під час голосування 25 жовтня. Під час першого туру виборів це показник склав близько 10%.
У свою чергу глава правління "ОПОРИ" Ольга Айвазовська зазначила, що зокрема, в Одесі зафіксували нетипові позначки в бюлетенях на двох виборчих дільницях. Тоді виборці замість хрестика або галочки, що є типовою формою фіксації волевиявлення, ставили в бюлетенях літери "Ж", "Л", цифру "1".
"Ці нетипові позначки використовуються на різних виборах і можуть свідчити про контрольоване голосування або продажу голосу", - пояснила Айвазовська.
Вона також розповіла про те, що в Краматорську був зафіксований обстріл мікроавтобуса, який перевозив членів виборчих комісій для голосування за місцем реєстрації, кульками для пейнтболу.
"Ці інциденти можуть мати ознаки залякування членів комісій, тому ми закликаємо Національну поліцію оперативно розслідувати і встановити винних осіб, а також їх мотив, що є головним, бо тут мова йде не про просто хуліганство, а про дії, спрямовані проти членів виборчих комісій ", - додала Айвазовська.
25 жовтня в Україні відбулися місцеві вибори. Громадяни обирали депутатів обласних, районних, міських, сільських і селищних рад, а також міських, селищних і сільських голів у всіх 24 областях України.
За даними ЦВК, явка на виборах не перевищила 37%, це в півтора рази менше, ніж на місцевих виборах 2015 року.
15 листопада повторне голосування відбулося в семи містах України, де ніхто з кандидатів у мери не зміг отримати більше 50% голосів у першому турі.
За даними мережі «ОПОРА» середня явка 15 листопада склала 23,9%.
Детальніше про те, хто, як і для чого бере владу в обласних центрах України 25 жовтня, читайте в передвиборному проекті ZN.UA "Країна по поличках" (українською та російською мовами).