"Але чим більше його читаю, тим гірші думки з цього приводу", - пише на сторінках Rzeczpospolita оглядач Єжи Хащинський.
Перед усім йому не подобається те, що темна сторінка українсько-польських відносин часів Другої світової війни в листі українські діячі називають "трагедією на Волині". На його думку, колишній президентам Леоніду Кравчуку, Віктору Ющенку, патріарху Філарету і іншим підписантам забракло сміливості, назвати це так, як хотіли б поляки.
Автор нагадує, що в 2003 році Волинську трагедію вже називали "геноцидом". Тоді це слово під час урочистостей в українській Павлівці вжив президент Олександр Кваснєвський. В той момент поруч з ним стояв президент України Леонід Кучма.
"Тяжко назвати Кваснєвського ворогом України. Він відіграв важливу роль в якості на переговорах під час Помаранчевої революції, а потім активно намагався зблизити Україну з Заходом. І через 13 років в листі, який, наскільки я розумію, повинен був стати переломом, з'явилося безпечне і нічого не означаюче слово "трагедія"", - пише оглядач.
Він звертає увагу, що український лист з'явився в публікації тоді, коли Німеччина офіційно визнала геноцид вірмен. На думку автора, Берліну вистачило сміливості це зробити, хоча він зацікавлений зараз у збереженні добрих відносин з президентом Туреччини Раджепом Таїпом Ердоганом.
"Твердження, яке вийшли через горло Ющенка, Кравчука і інших українських ієрархів, в дусі "вбивство невинних не можна виправдати" - замало. Особливо тоді, коли в Україні процвітає культ УПА (іменами головних винуватців у "волинському геноциді" Романа Шухевича і Степана Бандери названі вулиці в Києві)", - пише оглядач.
Також автор помітив у листі українських лідерів "шантаж", зокрема його він прочитав у рядках про заклик до "польської влади уникати необдуманих заяв під час річниці Волинської трагедії, які "не вгамують болю, але дозволять спільним ворогам використати їх проти Польщі і України". На думку автора, існуванням Росії не можна виправдати "блокування історичної правди".
"Українсько-польське партнерство, за яке виступають автори листа, не може бути збудоване на брехні і шантажі. Попри те, що зараз є агресивна Росія", - йдеться в статті.
Нагадаємо, що найбільш резонансною подією польсько-українського протистояння у Другій світовій війні була Волинська трагедія (або, як кажуть поляки, Волинська різанина) - обопільні етнічні чистки, що їх вчинили Українська повстанська армія (УПА) і польська Армія Крайова (АК) за участі польських батальйонів шуцманшафту й радянських партизанів на Волині. Детальніше Волинську трагедію читайте в матеріалі "Війна у війні: кому було вигідно? Кривава карта Волині" в "Дзеркалі тижня. Україна".