Україна забезпечила собі найгірші стартові умови для головування в ОБСЄ

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Українське головування в ОБСЄ могло б вдало вписатися в загальний контекст європейської інтеграції України. Проте нинішній міжнародний імідж України істотно буде послаблювати її позиції як головуючої країни.

Офіційний Київ готується до наймасштабнішого проекту в своїй багатосторонній дипломатії. 6-7 грудня в Дубліні під час 19-го засідання Ради міністрів ОБСЄ Ірландія передасть головування в цій організації Україні. Українське головування 2013 обіцяє бути непростим - офіційний Київ зробив все для того, щоб створити для себе найгірші стартові умови. Про це в своїй статті для ZN.UA пише політичний оглядач Павло Олександрів.

Як відомо, Україна вперше офіційно заявила про намір головувати в ОБСЄ в 2013 р. на засіданні Ради міністрів ОБСЄ в Любляні у грудні 2005 р. Тоді такий крок здавався логічним - після помаранчевої революції країну поважали на міжнародному рівні, на неї покладалися надії як на зразок демократичних перетворень на пострадянських територіях.

Влітку 2010 р. офіційний Київ перепідтвердив свою готовність головувати в ОБСЄ. У листопаді 2010 р. відповідне рішення було прийняте «за замовчуванням» міністрами закордонних справ держав-учасниць ОБСЄ.


Втім, уже наступного року міжнародне становище України кардинально змінилося. Погіршення стану справ зі свободою слова, і особливо політично вмотивоване ув’язнення лідерів опозиції, викликало хвилю критики на Заході та широке занепокоєння з приводу регресу демократії в країні. Як наслідок, підписання вже парафованої Угоди про асоціацію з ЄС було відтерміновано; контакти з Україною на найвищому політичному рівні - обмежено до мінімуму; міжнародний імідж України різко погіршився.

ОБСЄ - організація насамперед політична, водночас як Україна допустила великий відкат саме в плані політичному. З початку нинішнього року країни ЄС і США майже щомісяця піднімали питання, пов'язані з політичними свободами в Україні, на засіданнях Постійної ради ОБСЄ, які відбуваються кожного четверга.

Проведення жовтневих парламентських виборів завдало ще один серйозний удар по іміджу України як майбутньої головуючої країни. Місія спостереження за виборами ОБСЄ/БДІПЛ попередньо оцінила ці вибори як такі, що «характеризувалися недоліком рівних умов для учасників», а деякі аспекти «стали кроком назад у порівнянні з останніми виборами».

Сьогодні можна стверджувати, що остаточні висновки Місії будуть ще більш жорсткими. Можна очікувати, що остаточний звіт побачить світ наприкінці грудня - на початку січня, якраз, коли Україна буде починати своє головування, зазначив автор статті.

Такі міжнародний імідж і зовнішньополітичне становище України істотним чином будуть послаблювати її позиції як головуючої країни.

«П
оки що, зголосившись за власним бажанням до головування в ОБСЄ, офіційний Київ зробив усе для того, аби створити для себе найгірші стартові умови та значно обмежити, якщо - не перекреслити взагалі, потенційно можливі ширші здобутки від цього головування. Адже українське головування в ОБСЄ могло б вдало вписатися в загальний контекст європейської інтеграції України. Це була б добра нагода збільшити свою вагу в системі європейської безпеки, продемонструвати здатність стояти на чолі великої європейської організації, вибудовувати часто дуже складний консенсус і вирішувати конкретні проблеми на порядку денному», - зазначив Павло Олександрів.

Тепер же головування в ОБСЄ ризикує перетворитися в буденний дипломатично-бюрократичний захід без широкої перспективи, націлений, швидше, на внутрішньополітичні дивіденди, ніж на стратегічні зовнішньополітичні досягнення, пише оглядач.

Подробиці читайте в свіжому номері «Дзеркала тижня. Україна» в статті Павла Олександріва «На порозі головування в ОБСЄ». !zn

Читайте також:

Замість України головувати в СНД буде Білорусь


Спостерігач від ОБСЄ Северінсен повідомила Януковичу, що він виграв, але виборці його не підтримали


Спостерігачі від ОБСЄ визнали вибори в Україні нечесними

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі