Україна виграла у Росії, але це не допомагає - Neue Zürcher Zeitung

Поділитися
Україна виграла у Росії, але це не допомагає - Neue Zürcher Zeitung Росія утримує українських моряків вже 183 дні © UKR Embassy in USA
Міжнародний трибунал ООН вимагає від Росії звільнити українських моряків. Проте Москва не вважає обов'язковим виконувати це рішення і дотримується зовсім іншої точки зору.

Росія зазнала поразки від України у Міжнародному трибуналі з морського права в Гамбурзі. Судді цього трибуналу ООН прийняли рішення на користь України у справі українських моряків, яких російські прикордонники атакували і захопили в районі Керченської протоки в листопаді 2018 року, пише Маркус Акерет для швейцарської газети Neue Zürcher Zeitung.

Автор зазначає, що припис суду закликає Росію негайно звільнити 24 моряків, які були заарештовані в той час, і звільнити три українські судна. Обидві сторони повинні працювати над тим, щоб розрядити конфлікт через прохід через Керченську протоку.

Москва заперечує відповідальність

Резолюція залишає Москву, яка завжди "хвалиться діями у відповідності з міжнародним правом", без альтернативи: Москва зобов'язана виконувати рішення. Тим не менш, це навряд чи станеться зараз. Російська позиція полягає в тому, чи є Гамбурзький суд взагалі компетентним у цій справі. Російський уряд категорично заперечує це і не був присутній на слуханнях.

Російський суддя на Трибуналі був єдиним з двадцяти суддів, які виступили проти вироку і скористалися правом на видачу особливого юридичного висновку. Міністерство закордонних справ Росії відреагувало відповідно - вони не вважають себе пов'язаними рішенням суду в Гамбурзі. Навпроти, президент України Володимир Зеленський написав, що виконання судового заборони стане кроком до переговорів і готовністю вирішити конфлікт. НАТО також закликала Росію до виконання рішення Трибуналу.

Причина відмови Росії від рішення полягає в інтерпретації інциденту біля входу в Азовському морі. В той час Україна хотіла використати своє право, згідно з двосторонньою угодою 2003 року, для проходу двох військово-морських суден "Нікополь" і "Бердянськ" і буксира "Яну Капу" в Азовське море, яке класифікується як російсько-українське внутрішнє море.

Російські прикордонники зупинили українські кораблі імовірно за "неповагу до російськими правилами проходження через Керченську протоку", який контролюється Росією по обидва боки з моменту анексії Кримського півострова. Як зазначає автор Neue Zürcher Zeitung, після декількох годин гри в кішки-мишки, в тому числі і в міжнародних водах, росіяни застосували силу проти українських кораблів - обстрілювали, таранили; а потім захопили екіпаж з 24 осіб. З тих пір екіпаж перебуває під вартою в Росії.

У той час як Україна, яка звернулася до Суду, заявляє про порушення морського права, Росія використовує одне з основних обмежень, яке було заявлено під час ратифікації Міжнародної конвенції по морському праву: протистояння в Чорному морі носило військовий характер. У відповідності зі статтею 298 (1b) заходи примусу до переважно військовим діям не охоплюються Конвенцією. Трибунал ООН прийняв українську точку зору.

Парадоксальні міркування

Однак це призводить до парадоксальної ситуації. Україна казала про військове протистоянні і оголосила воєнний стан відразу після дуже серйозного інциденту. Вона також хотіла, щоб моряки вважалися військовополоненими. Москва, у свою чергу, відхилила це з самого початку, стверджуючи, що моряків заарештували не в ході військових дій, а через порушення кордону.

Проте це не змінює того факту, що Росія з її односторонньою зміною правил гри на використання Керченської протоки перешкоджає безперешкодному доступу до Азовського моря і його важливим торговельним портам: Бердянська та Маріуполя. Укріплена протягом року - особливо після відкриття нового мосту - російська прикордонна служба веде комерційні перевезення в цих українських портах. Це виглядає як частина військово-політичного тиску на Україну, резюмує автор.

Нагадаємо, 25 травня Міжнародний трибунал ООН з морського права ухвалив рішення, яким зобов'язав РФ звільнити два катери, рейдовий буксир ВМС України і 24 українських моряків, захоплених в районі Керченської протоки в листопаді 2018 року. Рішення підтримали 19 суддів, російський суддя голосував "проти".

Тепер Росія протягом місяця повинна закрити незаконно відкриті кримінальні справи та відпустити українських моряків, забезпечивши умови для повернення військовополонених і кораблів в Україну. Виконання рішення є обов'язковим. Справу про імунітети кораблів і моряків ВМСУ по суті розглядатиме окремий арбітраж.

У російському МЗС заявили, що захоплення українських кораблів і моряків нібито не є юрисдикцією міжнародного арбітражу. Тим не менш, інцидент в Керченській протоці є грубим порушенням імунітету, яким користуються військові кораблі у відповідності до Конвенції ООН з морського права.

Своєю чергою новообраний президент України Володимир Зеленський назвав виконання країною-агресором рішення трибуналу ООН "першим сигналом про реальну готовність до припинення конфлікту з Україною".

Докладніше про позов України проти Росії у справі військовополонених моряків читайте у статті Володимира Кравченка "Гамбурзький розрахунок" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі