"Ми підтримуємо ініціативу перегляду відомих змін у польське законодавство про Інститут національної пам'яті і розраховуємо, що буде переглянуто також положення, яке стосується оцінки українців", - підкреслив Порошенко, виступаючи на відкритті меморіалу в селі Сагринь (Люблінське воєводство, Польща).
Крім того, голова держави закликав українців і поляків до взаємного прощення в контексті подій тієї війни. "Перед пам'яттю невинних жертв Сагрині я закликаю всіх вас – українців і поляків – до християнського прощення", - зазначив він.
Порошенко нагадав про те, що українці глибоко шанують пам'ять поляків, які стали жертвами трагічних подій в Україні, зокрема на Волині у 1943-1944 роках. "Ми рішуче засуджуємо грубість і насильство як сьогодні, так і в минулому, і закликаємо наші нинішні та майбутні покоління українців і поляків не допустити такої трагедії", - сказав він.
І додав, що будь-яке протистояння двох держав послаблює і Україну, і Польщу.
"Я переконаний, що і в польському й українському суспільстві достатньо мудрості, щоб зрозуміти, що будь-яке протистояння між нами точно послаблює. Послаблює саме тоді, коли перед двома нашими країнами постала спільна загроза зі Сходу, коли гібридна війна, розгорнута проти України, поширюється Кремлем і на всю Європу", - підкреслив гарант.
Під час виступу Петро Порошенко також закликав не дозволяти страшним сторінкам минулого визначати сьогодення. "Страшні сторінки минулого не повинні бути визначальними для сьогоднішнього дня і вже точно не повинні бути визначальними для нашого спільного європейського майбутнього", - резюмував президент України.
Нагадаємо, 27 червня президент Польщі Анджей Дуда підписав закон про внесення правок у закон про ІНП. Ними скасовується кримінальна відповідальність за поширення інформації про співучасть поляків у Голокості та інших злочинах Третього рейху. На голосуванні їх підтримала абсолютна більшість депутатів Сейму та Сенату.
1 березня, набув чинності закон про Інститут національної пам'яті, яким, зокрема, запроваджувалася кримінальна відповідальність за "заперечення злочинів українських націоналістів" і звинувачення поляків у причетності до злочинів Третього рейху.
У ніч на 1 лютого Сенат Польщі 57 голосами прийняв без поправок скандальний закон про Інститут національної пам'яті. 6 лютого президент Польщі Анджей Дуда підписав закон. Однак після цього він оскаржив деякі його положення в Конституційному суді.
Докладніше читайте в матеріалі Олександра Шевченка "Польська війна з історією" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".