В Україні лише формується усвідомлення причинно-наслідкових зв'язків політичного вибору громадян, а політичний інстинкт умикається лише при доведенні суспільства до умовної точки кипіння, коли люди виходять на майдан, розповіла в інтерв’ю для ZN.UA голова правління громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська.
«Відповідь лежить у площині політичної культури. Традиції формуються століттями. Нас ламав совок, де за всім стояла комуністична партія, і наївно було б вважати, що за якихось тридцять років ми докорінно змінимося. В нас працює емоція, а не глибоке усвідомлення причинно-наслідкових зв'язків нашого політичного вибору», - вважає експертка.
Вона зауважила, що у період із 2005-го по 2021 рік Україна періодично скочувалась в недоавторитаризм. Зокрема прихід до влади Віктора Януковича стався внаслідок демократичних виборів, однак саме цей президент недемократично повернув систему управління до старої Конституції з домінуючим положенням президента.
«В Україні не сформувалася незворотність демократичного процесу. В нас немає постійного позитивного тренду вгору. … Здавалося б, що є Конституція, певні норми і рамки. Однак приходить лідер, якого ніщо не обмежує й не стимулює діяти в рамках Конституції, і ми знову опиняємося в прірві», - каже Айвазовська
Однією із причин експертка називає проблеми з капіталом управлінських і політичних еліт та відсутність в суспільстві природньої системи стримувань та противаг.
«У нас замість системи стримувань і противаг, забезпечених законами та інституціями, — народ і його емоція. Ми живемо від Майдану до Майдану, замість того, аби щодня реагувати на те, що відбувається у владі», - додала вона.
Більше про те, чому в української влади міняється обличчя, а не суть, та чому ми завжди доходимо до кризової точки взаємодії із нею читайте в інтерв’ю Інни Ведернікової із Ольгою Айвазовською для ZN.UA «В Україні не сформувалася незворотність демократичного процесу».