На Печерських пагорбах триває кулуарна боротьба між прибічниками надання Україні ПДЧ в НАТО та прибічниками отримання нашою країною статусу основного союзника США поза НАТО, пише в статті оглядач відділу міжнародної політики ZN.UA Володимир Кравченко.
"І якщо Зеленський схиляється до того, щоб акцентувати зусилля Києва на отримання ПДЧ (за що виступають і віцепрем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина та міністр закордонних справ Дмитро Кулеба), то головний лобіст отримання статусу основного союзника США (MNNA) — перший віцеспікер Руслан Стефанчук. До його позиції дослухається й глава ОП Андрій Єрмак", - пише оглядач.
Аргументи Стефанчука зводяться до такого: отримання ПДЧ — справа далекої перспективи, тому для воюючої України набагато важливіше мати статус MNNA.
"Опоненти першого віцеспікера впевнені, що цей шлях, попри вигоди в короткостроковій перспективі, в майбутньому фактично заблокує для нашої країни двері в Альянс, оскільки статус основного союзника США поза НАТО отримують країни, котрі не претендують на членство в Альянсі", - зазначає Кравченко.
Коментуючи ці дискусії, деякі співрозмовники ZN.UA кажуть, що статус основного союзника США поза НАТО — це альтернатива ПДЧ, а Україні не можна вибирати між цими двома статусами, оскільки «членство в Альянсі — наша основна мета». Вони також стверджують: якщо Київ підпише з Вашингтоном угоду про посилене оборонне співробітництво (а українська сторона вже зондує зазначену тему), це фактично відповідатиме статусу союзника Сполучених Штатів. І водночас двері в Альянс для нашої країни не зачиняться, резюмує оглядач.
Детальніше про те, як Київ хоче домогтися від НАТО виконання рішення Бухарестського саміту та чи вдасться Україні отримати хоча б План дій щодо членства, читайте в статті Володимира Кравченка "Обіцяного тринадцять (?) років чекають".