Як розповіли ZN.UA кілька джерел з дипломатичних кіл, на Банковій не мають на меті домогтися отримання Україною Плану дій щодо членства (ПДЧ) в НАТО в 2021 році.
Головне - щоб лідери держав Альянсу, ґрунтуючись на декларації Бухарестського саміту НАТО , дали доручення міністрам закордонних справ країн - членів організації почати процес з надання Україні ПДЧ, пише в статті оглядач відділу міжнародної політики ZN.UA Володимир Кравченко. В Україні хочуть, щоб НАТО прийняла це рішення або на своєму міні-саміті (який має відбутися, орієнтовно, 14 червня), або на саміті, що, можливо, відбудеться восени.
"Невже Київ знову наступає на «граблі Бухареста», аби зрештою отримати рішення, яке навряд чи наблизить нашу країну до ПДЧ і, тим більше, до членства в НАТО? І все задля чергового гучного піару президента напередодні тридцятиліття незалежності України?" - пише Кравченко.
Як запевняють співрозмовники ZN.UA, насправді це спроба української дипломатії розблокувати ситуацію з ПДЧ і «матеріалізувати» рішення Бухарестського саміту, яке тринадцять років тому зафіксувало перспективу членства в Альянсі України та Грузії й наділило глав зовнішньополітичних відомств правом схвалювати надання Плану Києву та Тбілісі. І якщо Києву вдасться задумане, то в перспективі, років через два, наша країна зможе отримати ПДЧ.
ПДЧ — це програма НАТО, в рамках якої країна веде підготовку до членства в Альянсі. Практично, всі держави, котрі стали його членами за останні два десятиліття, проходили цей етап. Одним вистачало п'яти років. Іншим знадобилися і всі двадцять. При цьому ПДЧ — не остання, а передостання зупинка перед входом у клуб: надання Плану зовсім не гарантує участі в Альянсі. Рішення про членство претендента приймають на саміті лідери країн — учасниць організації.
Детальніше про те, як Київ хоче домогтися від НАТО виконання рішення Бухарестського саміту та чи вдасться Україні отримати хоча б План дій щодо членства, читайте в статті Володимира Кравченка "Обіцяного тринадцять (?) років чекають".