Президент України Володимир Зеленський публічно звернувся до мешканців Росії і рекомендував їм не підпадати під вплив пропаганди та мілітаристської істерії. Зеленський підкреслив, що масштабне вторгнення РФ в Україну і війна призведуть до величезних втрат з обох сторін.
«Одного разу президент Росії сказав :«якщо бійка неминуча, потрібно бити першим». Але, по-моєму, сьогодні кожен лідер повинен розуміти, що бійка не може бути неминучою. Особливо, якщо йдеться не про підворіття і хуліганів, а про реальну війну і мільйони людських життів. І що, на відміну від бійки, у війні програють усі сторони. І що не можна когось захистити, нападаюси. І що неможливо звільнити когось, захопивши. І що неможливо привезти мир на танку. Людям, які не розуміють від кого їх хочуть захищати і звільняти, і чому для цього їх можуть обстрілювати і бомбити», - заявив український президент у відеозверненні, яке транслювалося ввечері у вівторок, 20 квітня.
Окремо Зеленський згадав українських ветеранів Другої світової, «які звільняли цю землю від нацистів і не розуміють, чому їх мирне життя, через 75 років, знову опинилася під загрозою війни».
За словами глави держави, Україна і Росія, «незважаючи на спільне минуле, по-різному бачать своє майбутнє».
«Ми - це ми. Ви - це ви. Але це не обов'язково проблема, це можливість. Як мінімум - можливість поки не пізно зупинити вбивчу математику майбутніх військових втрат», - резюмував Зеленський.
Зеленський також підкреслив, що Україна готова до війни, але продовжить боротися за мир всіма доступними дипломатичними засобами. І запропонував президенту РФ Володимиру Путіну зустрітися «у будь-якій точці українського Донбасу, де триває війна».
Звертаючись до міжнародних партнерів, Зеленський дав зрозуміти, що Україна розраховує на суттєвішу підтримку в умовах зростаючої російської загрози.
Росія стягує війська до кордону з Україною під виглядом підготовки до навчань «Захід-2021». Одночасно з цим активізувалися російські контингенти в Білорусі, окупованому Криму, Придністров'ї та акваторії Чорного і Азовського морів. Головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак, виступаючи 30 березня в Верховній Раді, вказав на високу ймовірність російського вторгнення.
Українська військова розвідка повідомила про підготовку росіянами масштабних провокацій, загострення в зоні ООС, спроби розширення зони окупації в Донбасі з можливим вторгненням на інших ділянках.
Європейське командування Армії США привело війська в бойову готовність, посли держав НАТО провели надзвичайну сесію.
Офіційні спікери РФ почали погрожувати Україні «незворотними наслідками» і «початком кінця». Україна провела консультації зі США, Францією, Німеччиною, Туреччиною, Грецією та іншим країнами.
Лідери США і ЄС закликали Росію до деескалації.
Держави-члени ОБСЄ засудили дії Кремля. Керівники МЗС G7 закликали Росію припинити провокації на кордоні, а також відзначили стриманість України.
13 квітня президент США Джо Байден під час телефонної розмови з Володимиром Путіним закликав його до деескалації та запропонував зустрітися найближчими місяцями.
Наступного дня Байден ввів у дію черговий пакет санкцій проти РФ.
19 квітня відбулися переговори політичних радників лідерів «нормандської четвірки». Всі учасники підтвердили прихильність перемир'ю в Донбасі, але в РФ переговори назвали безрезультатними.
Детальніше про ситуацію і перспективи України в поточних умовах - у статті Сергія Немирича «Військова тривога квітня 2021 року: кілька простих висновків» для читачів ZN.UA.