Україна ініціювала засідання в ОБСЄ в зв'язку зі збільшенням військової присутності Росії, повідомив постійний представник України при міжнародних організаціях у Відні Євген Цимбалюк.
"Україна ініціювала спільне засідання Постійної ради та Форуму безпекового співробітництва ОБСЄ - для розгляду питання суттєвого збільшення військової присутності РФ вздовж кордону з Україною та на тимчасово окупованих українських територіях", - твітну Цимбалюк в понеділок.
.#Україна ініціювала спільне засідання Постійної ради та Форуму безпекового співробітництва ОБСЄ - для розгляду питання суттєвого збільшення військової присутності РФ вздовж кордону з Україною та на тимчасово окупованих українських територіях. @MFA_Ukraine https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/3226079-ukraina-iniciuvala-nove-zasidanna-v-obse-cerez-rosijski-vijska-bila-kordonu.html
— Yevhenii Tsymbaliuk (@YevheniiT) April 12, 2021
Місія США в ОБСЄ вказала, що протягом 48 годин у Росії буде ще один шанс пояснити свої дії на спеціальній зустрічі ОБСЄ за запитом України
"Росія відмовилася інформувати про свої військові пересування або забезпечувати прозорість відповідно до Віденського документа. Ми закликаємо Росію дотримуватися своїх зобов'язань і пояснювати свої дії", - твітнула Місія США.
Within 48 hours Russia will have another chance to explain its actions at a special @OSCE FSC-PC meeting requested by ??. ?? refused to notify its military movements or provide transparency under the #ViennaDocument. We urge ?? to adhere to its commitments & explain its actions. pic.twitter.com/oYAxnUowoB
— U.S. Mission to OSCE (@usosce) April 12, 2021
Росія не виконала вимоги Віденського документа ОБСЄ про заходи зміцнення довіри та безпеки, відмовившись роз'яснювати причини нарощування військ біля кордонів України та на окупованих українських територіях, повідомили в Міністерстві закордонних справ України.
Україна і партнери стурбовані перекиданням російських військ і збільшенням їх кількості біля кордонів з нашою державою, в тому числі з боку тимчасово окупованого Криму; Росія пояснює маневри "проведенням планових навчань".
Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков у відповідь на питання заявив, що Росія "переміщує війська на своїй території і на свій розсуд, тому це нікого не повинно турбувати". Потім Пєсков сказав, що при силовому сценарії на сході України може повторитися трагедія Сребрениці , де підтримувані Росією сербські формування влаштували боснійським мусульманам геноцид. Ця трагедія стала найбільшим масовим вбивством в Європі з часів Другої світової.
Перед цим МЗС Росії пригрозив Україні "незворотними наслідками" вступу в НАТО. Так речник МЗС РФ Марія Захарова заявила про те, що вступ України в НАТО призвело б до масштабної ескалації на сході країни.
Після того як напередодні президент РФ Володимир Путін поговорив по телефону з канцлером Німеччини Ангелою Меркель про нарощування російських військ біля кордонів України, заступник голови адміністрації президента Росії Дмитро Козак почав погрожувати Україні "початком кінця" якщо почнуться бойові дії в Донецькій і Луганській областях, частина яких окупують підконтрольні Кремлю угруповання "ДНР" і "ЛНР".
Під час розмови Меркель закликала Путіна до деескалації на сході України. Прес-служба Кремля змовчала про це, подаючи свій прес-реліз про телефонну розмову Меркель з Путіним. Кремль традиційно переклав відповідальність за окупацію частини Донецької і Луганської областей на Україну. З аналогічною заявою напередодні виступив російський МЗС . Кремль знову закликав Київ до "налагодження прямого діалогу з Донецьком і Луганськом" і "правового оформлення особливого статусу Донбасу".