В Страсбурзі в понеділок, 24 червня, відкривається сесія Парламентської асамблеї Ради Європи, на якій можуть прийняти проект резолюції, яка змінює правила ПАРЄ і ускладнює процедуру застосування санкцій, зокрема стосовно Росії.
Делегати розглянуть документ у другій половині дня понеділка. У резолюції, авторкою якої є бельгійка Петра де Суттер, пропонується виключити можливість позбавляти національні делегації права голосу, виступати, а також права бути представленим в Асамблеї та її органах.
"В української делегації сьогодні в Страсбурзі важкий день. Кожна сесія ПАРЄ останні роки ставала тяжчою за попередню в питанні санкцій проти російської делегації. Ця може стати вирішальною", -написав у Facebook глава української делегації в ПАРЄ Володимир Ар'єв. - "Різниця між 2014 роком і нинішнім моментом полягає в тому, кому ми протистоїмо. Тоді це була Москва і група проросійських парламентаріїв. Тепер це Москва, група проросійських парламентаріїв, істотно збільшена за рахунок зростання популярності в ЄС популістів і радикалів, а також керівництво Ради Європи, Німеччина і Франція. Антанта 2.019", - підкреслив він.
За словами Ар'єва, результат непередбачуваний, незважаючи на готовність української делегації "дати серйозний бій".
Регламентний комітет ПАРЄ 3 червня схвалив проект резолюції, в якому запропонував надати російській делегації повноваження для участі в червневій сесії. Документ також пропонує змінити Статут організації і вказати, що "в разі оскарження або перегляду повноважень члени не можуть бути позбавлені права голосу, права виступати, бути представленим в Асамблеї та її органах".
У зимовій сесії ПАРЄ в січні російська делегація не брала участі і відмовилася платити членські внески в 2019 році. Тоді ж Бюро ПАРЄ внесло зміни в правила формування комітетів, позбавивши Україну місця в регламентному комітеті, який розглядає можливість зняття санкцій з Росії.
У грудні 2017 року делегації 20 країн-членів Парламентської асамблеї Ради Європи підписали декларацію, в якій закликали припинити спроби повернути Росію в ПАРЄ.
Проте в червні 2018 року Бюро ПАРЄ ініціював внесення змін до правил процедури асамблеї на осінній сесії органу, які дадуть російській делегації можливість повернутися на тих умовах, в яких вона зацікавлена.
Детальніше про ситуацію з поверненням Росії в ПАРЄ читайте в матеріалі Дмитра Кулеби "Рада Європи і "божевільний" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".