Міністерство закордонних справ Росії опублікувало листування Сєргєя Лаврова з головами дипломатій Німеччини та Франції Гайко Маасом та Жан-Івом Ле Дріаном. Серед скан-копій листів є й проєкт підсумкової угоди міністрів країн нормандського формату, Москва наполягає на його погодженні до проведення зустрічі.
«Останнім часом позиція Росії, її підходи до проведення можливої міністерської зустрічі у нормандському форматі зазнають спотворення. Щоб запобігти подальшим спекуляціям, МЗС Росії вирішило оприлюднити першоджерела», - заявили у дипвідомстві.
Проєкт угоди Росії
Відповідаючи на пропозицію РФ, Маас і Ле Дріан зазначають: у російському проєкті «знайшла відображення велика кількість оцінок, з якими Німеччина та Франція не можуть погодитися».
Зокрема, міністри не погоджуються з тим, що війна на Донбасі є «внутрішньоукраїнським конфліктом», а Росія є «посередником» у його врегулюванні. І вважають, що пропозиція посадити за стіл переговорів Київ і маріонеток Кремля «не знайде підтримки серед країн нормандського формату».
Лаврову також вказали на те, що проєкт не містить згадки про необхідність безпечного та повного доступу Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ до всієї території України.
«У тексті проекту є також кілька положень, які виходять далеко за межі компетенції нормандського формату і не мають істотного значення у питанні імплементації Мінських угод», - додається у відповіді.
Імовірно, йдеться про вимогу до України скасувати прийняті мовні закони, закон «Про освіту», «Про корінні народи України» та проєкт закону «Про основи державної політики перехідного періоду», який готується до прийняття. А також спроби дати оцінку підсумкам 23-го саміту Україна-ЄС.
Міністри також наголошують: франко-німецький план «Ключових кластерів» має стати основним для реалізації Мінських угод. Ле Дріан і Маас запропонували Росії свій проєкт угоди, на що отримали відповідь, що Москва «розчарована».
Проєкт угоди Німеччини та Франції
Нагадаємо, 8 листопада голова МЗС Росії заявив: Москва відмовилася від пропозиції Франції провести міністерську зустріч нормандської четвірки 11 листопада, оскільки не отримала відповіді на свій варіант проєкту підсумкового документа, в якому врегулювання на Донбасі пропонується на умовах Кремля.
У МЗС Франції відповіли: і Париж, і Берлін відповіли на пропозиції Росії і приводів затягувати зустріч немає. 10 листопада Франція та Німеччина прямо звинуватили Росію у зриві нормандського формату.
Кремль вирішив позбутися «обмежень» нормандського формату, що став непотрібним, а мінський – поставити на паузу. Звідси логіка всіх тих подій, які відбувалися останніми місяцями на Донбасі та навколо нього. Докладніше читайте у статті Сергія Гармаша «Кремль утомився: все, що потрібно знати про нинішню ситуацію на Донбасі та дії Росії» у ZN.UA.