У червні 2022 року Україна отримала статус кандидата на вступ в ЄС, а з ним і низку рекомендацій для виконання. У червні 2023 року очікується усна оцінка Єврокомісії прогресу України в імплементації семи єврореформ. Центр «Нова Європа» у партнерстві з низкою профільних аналітичних центрів та громадських організацій презентував незалежний моніторинг виконання Україною рекомендацій ЄС від експертів коаліції «Кандидат Check».
За словами експертів, важливими є реформи, що стосуються боротьби з корупцією, у яких доволі неоднорідний прогрес. Зокрема, у реформі, яка стосується боротьби з відмиванням коштів, спостерігається певна стагнація.
«Щодо боротьби з відмиванням коштів, відповідності законодавства про боротьбу з відмиванням коштів стандартам групи з фінансових заходів FATF (Міжнародна група з протидії відмиванню брудних грошей – ред.), то тут поки що не спостерігається суттєвого прогресу», - сказав старший аналітик Transparency International Ukraine Олександр Калітенко.
За його словами, головна проблема, яка є і була окреслена в минулих раундах оцінювання — те, що були підтримані шкідливі поправки народними депутатами, які послаблюють фінансовий моніторинг національних публічних діячів (PEP), бо вони перестають бути публічними діячами з того моменту, коли втратили статус посадовця.
«І те, як це відбувається, це фактично відбувається всупереч стандартам FATF», - сказав Калітенко.
У вересні 2022 року ВРУ ухвалила закон №6320 про бенефіціарів бізнесу. У листопаді під час прийняття у другому читанні законопроекту №8008 про запобігання та протидію відмиванню коштів депутати підтримали шкідливі поправки, які послаблюють фінансовий моніторинг публічних діячів всупереч стандартам FATF та вимогам Директиви ЄС 2015/849.
«Знову ж таки, поки що ми не зафіксували законопроектів у Верховній Раді, щодо виправлення цієї ситуації, але ми мали позитивні сигнали, чули позитивні сигнали, в тому числі від уряду», - заявив він, додавши, що нарешті є якась увага до цієї проблеми і питання якраз на порядку денному.
Експерти не змінювали оцінку, бо закон наразі без змін і ця проблема поки що залишається сталою.
«Однак є вже позитивні тренди до того, що цю проблему слід вирішувати», - додав Калітенко.
Він також пояснив, що ця рекомендація є спільною з реформою правоохоронного сектору, і там поки що теж експерти досі не побачили суттєвого прогресу. Зокрема, експерт вказав на важливість реформи СБУ.
Експертна оцінка щодо рекомендації (відповідність законодавства про боротьбу з відмиванням грошей стандартам FATF та ухвалення комплексного стратегічного плану реформування всього правоохоронного сектора як частини середовища безпеки України) залишається на тому ж самому рівні у 6 балів.
Раніше експерти оцінили прогрес України у сфері боротьби з корупцією, якої стосуються три реформи. Оцінка та імплементація антиолігархічної реформи зараз фактично знаходяться у замороженому стані. Зокрема, проблемою є відсутність висновку Венеційської комісії. У реформі щодо покращення роботи в таких антикорупційних органах як НАБУ та САП експерти побачили певний прогрес. Однак вони вказали на те, що відсутність електронного декларування гальмує процес в антикорупційній боротьбі.
Україна зобов’язалась відновити обов’язкове декларування статків чиновників, відповідна умова прописана в Меморандумі з МВФ. Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина заявила, що Верховна Рада планує в червні прийняти законопроект про відновлення електронного декларування, зробивши реєстр декларації в період дії воєнного стану непублічним.