Минулого тижня завершився Варшавський безпековий форум, на якому питання енергетичної стійкості було одним з ключових. Один з основних висновків цієї дискусій - найбільш стійкою до будь-яких енергетичних криз є саме Україна. Не лише з точки зору інфраструктури, а й тому, що в Києві немає завищених очікувань щодо Росії, сказала в інтерв’ю ZN.UA віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина.
“За останні 20 років ми пережили багато газових криз, були вони і в – Чехії, Естонії, Латвії, Грузії, Білорусі, Польщі. Але проєкт “Північний потік-2” безпрецедентний, тому що Росія іде комплексною континентальною газовою війною на Європу. Я була дещо розчарована форматом дискусії на тему “Північного потоку-2”: українці долучилися до неї з бойовим настроєм: починаймо загальноєвропейські дебати, консультації, ми хочемо бути залучені до процесу сертифікації Потоку, ми вважаємо, що це геополітичний проєкт, що це гібридна війна... Водночас дискурс, який відбувається всередині ЄС, полягає в прийнятті, що ПП-2 вже відбувся… Російський ведмідь вже зайшов в палац під назвою “Європейський Союз”, все там трощить і розвалює, а європейці приймають це як факт і думають, як бути з цими проблемами”, - сказала вона.
Стефанішина додала, що український уряд категорично не сприймає цю риторику і вважає, що треба не допустити запуску ПП2, а треба працювати на упередження.
“Ми сьогодні фактично на передовій газової війни, нам важливо, щоби дискусії на тему Північного потоку-2 не концентрувалися в якійсь одній столиці. Ми хочемо, щоби всі держави-члени, всі лідери об’єдналися і сформували цю енергетичну стійкість. Я вважаю, що вона полягає в тому, що правила мають бути одні для всіх; що є принцип солідарності, який є базовим для Європейського Союзу; що ми маємо бути свідомі того, що “Газпром” буде зловживати своїм становищем на ринку і що це буде шантаж, перекривання газу.. А зараз відбувається політична маніпуляція з ціною на газ через тиск і намагання Росії легалізувати проєкт ПП2. Ми не хочемо і не будемо замовчувати ці позиції, ми бажаємо обговорювати їх відкрито”, - зазначила віцепрем’єрка.
Стефанішина підкреслила, що однозначно “Північний потік-2” має вплив.
“Для деяких країн ЄС це був фактор для протверезіння, для деяких - фактор шоку, який спричинив, зокрема, укладання цієї угорсько-російської газової угоди. Всередині ЄС, з одного боку, думають що це (підвищення ціни на газ - ред.) маніпуляція Росії і що не можна такими методами примушувати до дій (сертифікація ПП-2 з виключенням його з-під дії Третього енергопакета ЄС), а з іншого - політики розуміють, що ціна на газ відображається в платіжках кожного громадянина. А у всіх свої внутрішньополітичні процеси, вибори...І тоді звичайно простіше укласти політичну угоду з «Газпромом», щоб твої громадяни отримали платіжки, які тобі політично вигідні. Але стратегічно країна, звичайно, програє”, - сказала вона.
Детальніше про що будуть говорити на саміті Україна-ЄС читайте в інтерв'ю Ольги Стефанішиної, яке для читачів ZN.UA записала редакторка відділу міжнародної політики Тетяна Силіна.