Росія отримує вигоду від енергетичної кризи — FT

Поділитися
Росія отримує вигоду від енергетичної кризи — FT © Офіційний сайт Кремля
Європі слід активізувати перехід на чисту енергію.

Це був невдалий тиждень для споживачів енергії в Європі, але для російського президента Володимира Путіна цей період приніс вигоду. Європейські політики намагаються втішити себе, що Росія ніколи не зможе дозволити собі відключити газ для Європи, оскільки це призведе до краху економіки Кремля. Але останні тижні показали, що Москві не треба зупиняти поставки газу: в умовах енергетичної кризи Росія може чинити геополітичний тиск, навіть продовжуючи виконувати всі свої довгострокові контракти, пише Financial Times.

Енергетична криза, що затьмарила економічні перспективи та поставила ринки у важке становище – це глобальна проблема. Відновлення економічної активності ускладнюється в умовах пандемії. Коронавірус призвів до затримок у ланцюгах поставок та викликав відставання в обслуговуванні на деяких родовищах нафти, газу та вугілля. Індія та Китай також відчувають дефіцит енергії.

Поступова відмова від вугілля, а в деяких країнах і від ядерної енергії, зробила газ більш важливим джерелом енергії, незважаючи на зростання популярності відновлювальних джерел. Європа також постраждала від часткового закриття гігантського газового родовища Гронінген унаслідок землетрусів у Нідерландах та перенаправлення поставок скрапленого газу в Азію.

Однак Росія використовує енергетичну кризу на власну користь, кажуть аналітики. Москва відмовлялася надсилати додаткові поставки газу, щоб стабілізувати ситуацію. Глава Міжнародного енергетичного агентства вважає, що Росія має можливість поставляти значно більше газу до Європи.

Виступаючи проти декарбонізації, Росія, а також інші країни-експортери нафти, безперечно мають спокусу максимізувати доходи від газу, який вони все ще можуть продавати, демонструючи небезпеку переходу до чистих джерел енергії.

Москва також використовує ситуацію, щоб тиснути на регуляторні органи Берліна щодо схвалення газопроводу «Північний потік-2». Міністр енергетики Росії вже заявляв, що швидке схвалення газопроводу «допоможе охолодити поточну ситуацію».

Важіль впливу Росії може збільшитися: з низьким рівнем запасів газу в Європі, інсайдери галузі побоюються, що навіть трохи холодніша зима може викликати велику мінливість цін.

Затвердження «Північного потоку -2», по суті, політичного проекту для обходу українського транзитного трубопроводу, залишиться в центрі уваги.

Газопровід тільки посилить залежність від Росії, якщо уряди ЄС та бізнес укладуть контракт на отримання додаткового газу через «Північний потік-2». Але багато хто може відмовитись від подальшої співпраці з постачальником, який продемонстрував свою готовність використовувати енергію як геополітичний інструмент.

Дійсно, відповіддю ЄС має бути посилення кроків щодо диверсифікації джерел енергії та постачальників. Блок повинен прискорити перехід на відновлювані джерела та розширити свою інфраструктуру, уклавши контракти на постачання газу з Норвегії, Алжиру, Катару та США.

Путін також висміював Брюссель, який, за його словами, загострив сьогоднішні проблеми, намагаючись посилити конкуренцію в постачанні газу. Проте, будучи готовим захистити найвразливіші країни від різких зимових коливань цін, держави ЄС не повинні відступати від ринкових механізмів, а прагнути їх зміцнити. Вони повинні наполягати на прозорому ціноутворенні.

Більше інвестицій у нові технології, краще функціонування та диверсифікований ринок енергоносіїв зробить ЄС стійким до майбутнього тиску та не дозволить Москві використовувати енергетичну кризу на свою користь, резюмує видання.

Нагадаємо, що міністр енергетики заявив, що Україна готується до енергокризи. За його словами, в Азії сьогодні спостерігається енергетична криза. У Європі високі ціни на газ.

Він також додав, що Україна готується до можливих проблем, тому вжито всіх необхідних заходів для проходження опалювального сезону та захисту населення.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі