США та союзники з Заходу розглядають варіант надання Києву гарантій безпеки в обмін на нейтралітет та позаблоковість нашої країни, проте малоймовірно, що це буде саме той варіант заходів захисту, бачення яких озвучила українська сторона на переговорах у Стамбулі, повідомляє CNN.
Обговорення цієї теми, за даними ЗМІ, зараз знаходиться на дуже ранніх стадіях. Насамперед тому, що офіційні особи і в Україні, і на Заході розуміють, що переговори з РФ можуть бути лише димовою завісою.
"Українцям буде недостатньо повного зобов'язання щодо захисту України", - заявив один з чиновників Заходу. В адміністрації Джо Байдена тим часом стверджують, що новий Будапештський меморандум, яким можуть виявитися ці гарантії, не дасть бажаного результату.
За даними ЗМІ, чиновники у США та на Заході скептично наразі ставляться до цих гарантій безпеки. Там також вважають, що говорити про них зараз все ще рано.
"Ми постійно обговорюємо з українцями способи, якими ми можемо допомогти забезпечити їх суверенітет і безпеку. Але на даний момент я не можу сказати нічого конкретного про гарантії безпеки", - заявила директор з комунікацій Білого дому Кейт Бедінгфілд.
Загалом сторони чекають більш детального бачення Києвом цих гарантій безпеки, перш ніж стати їх підписантами.
Нагадаємо, за підсумками переговорів 29 березня очільник юридичної групи на переговорах України та Росії Олександр Чалий розповів, що гарантії безпеки повинні бути аналогом 5 статті НАТО. Це означає, що напад на нашу державу вважатиметься нападом на усіх підписантів. Також Чалий зазначив, що в разі їх узгодження наша сторона погоджується на постійний нейтралітет, позаблоковість та безядерність. Але ніщо не повинно суперечити праву на вступ України до ЄС.
Глава української делегацій Давид Арахамія розповів, кого Україна хоче бачити підписантами гарантій безпеки. Також він розповів, що дія документу не буде поширюватися на тимчасово окуповані території Донбасу та Криму, позаяк щодо них є ще не врегульовані питання.
Раніше у США заявили про готовність виступити одним з гарантів безпеки України. Згодом про те ж заявили в Італії та в Німеччині. Водночас заступник британського прем'єра Домінік Рааб повідомив, що Лондон розгляне запит України, однак він виключив взяття гарантій, які є у країн НАТО.