Житомир - місто, схильне до патерналізму. За даними соціологічного опитування IRI, проведеного компанією Info Sapiens, 46% жителів міста вважають, що якість життя і захищеність залежать, скоріше, від центральної влади, ніж від зусиль місцевого самоврядування. На місцеву владу, а значить, і на себе покладають надії 39% городян. І цей тренд утримується, незважаючи на зміну влади в столиці.
Нинішній міський голова Житомира Сергій Сухомлин є, згідно з даними опитування, безперечним лідером симпатій і рейтингу довіри житомирян. Його дії схвалюють 80% городян, а 54% - будуть за нього голосувати 25 жовтня. 9% опитаних готові віддати свій голос за ректора Житомирської політехніки Віктора Євдокимова.
По 5% голосів соціологи дають лідеру ОПЗЖ в Житомирі Наталії Леонченко та представниці «Батьківщини» в Житомирі Олені Розенблат.
За дружину найпотужнішого багаторічного держспонсора Сухомлина - ексвіце-прем'єра Геннадія Зубка - Людмилу Зубко, яка стала кандидатом в мери Житомира від «Європейської солідарності», готові проголосувати на місцевих виборах 3% житомирян.
Колишній радник Уляни Супрун та заступник Сухомлина з гуманітарної політики Матвій Хренов поки може претендувати, на думку соціологів, на 2% голосів.
Серед партій, що претендують на портфелі в міфськраді, лідером є «Слуга народу», що має 23% підтримки городян. На другому місці партія влади - «Європейська солідарність». Її підтримують 16% житомирян. Третє і четверте місця ділять між собою «Опозиційна платформа - За життя» та «Пропозиція» з рейтингом в 12% і 8% відповідно.
«Силу і честь» підтримує 7% населення Житомира, а «Батьківщину» і ВО «Свобода» - по 5%.
4% має «Партія Шарія», 3% - «Радикальна партія Олега Ляшка», 2% - «Українська стратегія Гройсмана».
За «Опозиційний блок», «Голос», «Партію Розвитку Громад», «Самопоміч», «Громадянську позицію», «Національний корпус» і «УДАР» готові віддати голоси по 1% городян.
Підтримка «Слуги народу» найбільш сильна серед людей від 30 до 40 років (24% серед вікової групи 30-39) середнього достатку (20% опитаних відзначили, що їм вистачає грошей на все, крім покупки нерухомості). Чоловіків і жінок серед потенційних виборців при цьому практично рівну кількість (19% проти 20%).
Основний електорат «Європейської солідарності» - люди у віці від 40 до 50 років (22%), якій так само не вистачає грошей лише на покупку нерухомості (22%). Чоловіків серед потенційних виборців більше, ніж жінок-18% і 10% відповідно.
Основними факторами, що впливають на вибір політсили, житомиряни назвали солідарність з позицією партії за загальноукраїнськими питань (32%) і симпатію до лідера (24%). На третьому місці - позиція політсили по місцевим питань (12%).
Дев'ять відсотків опитаних повідомили, що їм подобаються висунуті партією кандидати в мери і депутати горради, ще 12% вважають її кращою альтернативою діючій місцевої влади. І тільки 1% опитаних городян повідомили, що при виборі орієнтувалися на програму політсили.
Опитування проведене соціологічною компанією Info Sapiens на замовлення Міжнародного республіканського інституту (IRI). Дані збиралися в місті Житомирі 16-19 вересня 2020 року методом телефонного інтерв'ю (CATI). Розмір вибірки становить n = 600 постійних жителів міста віком від 18 років. Вибірка є репрезентативною. Статистична похибка не перевищує 4%.
* Це дослідження стало можливим завдяки щедрій підтримці американського народу через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Думки, висловлені в цьому документі, належать авторам і не обов'язково відображають погляди USAID або уряду Сполучених Штатів Америки.
Матеріал « Країна по полочкам.ЖИТОМИР» публікується в рамках нового проекту ZN.UA «Країна по поличках», присвяченого місцевим виборам в Україні. Весь проект українською буде доступний тут.
Повну версію матеріалу, зверстаний у форматі лонгріда, можна подивитися тут.