Державний контроль за дотриманням вимог законодавства під час розробки і затвердження містобудівної документації (МД) прямо не передбачений. Певний контроль здійснювала прокуратура до скасування загального нагляду восени 2014 року, а тепер узагалі жоден держорган не уповноважений проводити перевірки і контролювати дотримання вимог законодавства. Про це у статті для ZN.UA пише експерт з питань містобудування Георгій Могильний.
"Розробка МД віднесена до об’єктів нормування ЗУ «Про будівельні норми», тож формально раніше ДАБІ, наразі ДІАМ (що лише створена й не почала працювати) має повноваження перевіряти бодай дотримання ДБН при розробці МД. Але й тут не склалося, — в Положеннях про ДАБІ і ДІАМ «забули» це передбачити", - пише автор.
За його словами, наслідком цього є неврегульованості питання та відмова ДАБІ проводити перевірки. Таким чином, залишається громадський контроль, якість якого останніми роками поліпшується. Однак законодавство прописане таким чином, що всі зауваження і пропозиції, подані під час проведення громадських обговорень, можна банально проігнорувати.
"Для створення бодай якогось контролю над розробкою і затвердженням МД нічого зроблено не було. Одночасно під гаслом дерегуляції значно спрощено зміну цільового призначення земельних ділянок: із набранням чинності 25.07.2021 ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель» зміна категорій навіть орендованих ділянок проводитиметься без прийняття рішення місцевою радою і без розробки проєкту землеустрою відповідно до функціонального призначення, встановленого МД", - пише Могильний.
Він уточнює, що вищезгаданий закон до 01.01.2025 дозволяє змінювати у ДПТ функціональне призначення територій, встановлене генпланом міста, крім окремих природоохоронних територій. Тобто основне нинішнє порушення органів місцевого самоврядування, через яке задовольняються забаганки забудовників, стає законним.
"Зважаючи на попередній вектор законодавчих реформ, годі було й сподіватися на якісь реальні позитивні зміни в містобудуванні. З появою рішення РНБО (щодо забезпечення проведення перевірок на відповідність вимогам законодавства містобудівної документації (МД) на місцевому рівні - ред.) з’явилася й надія на реальні реформи, а не просту перебудову корупційних схем", - зазначає експерт.
Однак, на його думку, ця надія може померти, якщо громадськість не почне активно використовувати у своїх інтересах нові можливості, серед яких вимоги провести перевірку вже затвердженої МД, а також змінити містобудівне законодавство, створивши дійову систему контролю за законністю під час розробки та затвердження МД.
"Держава не просто має право, а зобов’язана забезпечувати контроль за дотриманням вимог Конституції та законів України органами місцевого самоврядування: саме цим децентралізація в унітарній державі, яка начебто в нас проводиться, відрізняється від де-факто проведеної прихованої федералізації, - пише Могильний. - Як свідчить досвід, «колегіально безвідповідальні» місцеві ради не переймаються необхідністю виконувати вимоги Конституції і законів, тож без допомоги державної влади тут не обійтися".
Не вірте, коли вам кажуть, що основна корупція в будівельній сфері зосереджена тільки на рівні Державної архітектурно-будівельної інспекції. Брехня! ДАБІ — лише вершина айсберга. Основа незаконного будівництва закладається в місцевих радах, які розробляють і приймають містобудівну документацію (МД) в інтересах забудовників.
Все про схеми, пов'язані з МД, а також про те, як держава реально може їх зламати, читайте в матеріалі Георгія Могильного "Змова в законі".