Уряд змінив порядок призначення очільників районних державних адміністрації. Відтепер подання президенту кандидата на посаду глави райдержадміністрації (РДА) у Києві вноситиметься прем’єр-міністром Денисом Шмигалем без участі мера Віталія Кличка.
«Голова обласної, Київської та Севастопольської міської, районної у містах Києві та Севастополі держадміністрації призначається на посаду та звільняється з посади президентом України за поданням Кабінету міністрів України згідно з пропозиціями прем’єр-міністра України», - йдеться у постанові №43 від 24 січня 2022 року.
У попередній редакції постанови прем’єр мав право вносити лише кандидатуру очільника міської державної адміністрації, відбір керівників РДА залишався за міським головою.
«Голова районної в Автономній Республіці Крим, районної держадміністрації призначається на посаду та звільняється з посади президентом України за поданням Кабінету міністрів України відповідно до пропозицій голови Ради міністрів АР Крим, голів обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій», - наголошується у постанові.
Раніше ця норма поширювалася також на Київ та Севастополь.
Таким чином, постановою КМУ Кличка взагалі відсунули від прийняття рішення щодо голів районних у Києві держадміністрацій. Повністю обрубали адміністративний вплив. Раніше він пропонував КМУ кандидатури на керівників РДА столиці. Зараз – прем'єр.
Проблема ще і в тому, що це не може регулюватись постановою КМУ, а тільки законом. Причому по Києву та Севастополю – тільки спеціальними законами про Київ та Севастополь. І сама конструкція є феодальною: райдержадміністрації (РДА) не виведені з під облдержадміністрацій (ОДА), як це передбачено законопроектом № 4298 про МДА, який влада збирається голосувати в парламенті.
Важливо, що в законопроекті про Київ, проти якого активно виступає Кличко, держадміністрацій взагалі немає, замість них – виконкоми районних в Києві рад. Нажаль, Кличко сам себе обдурив, коли виступав проти законопроєкту. Що, однак, не робить честі владі, яка порушує закон.
Нагадаємо, цього року Верховна Рада планує розглянути законопроєкт «Про місто Київ – столицю України», що передбачає розподіл повноважень мера і голови КМДА.
«Битва» за Київ має надважливе значення для владної команди, що вже дивиться за обрій першого президентського строку Зеленського. Чому? І які причини лежать в основі протистояння президента та мера? Скласти цей пазл допоможуть матеріали Інни Ведернікової: