Верховна Рада внесе правки у закон про Національне антикорупційне бюро, щоб гармонізувати його з рішенням Конституційного суду, повідомив голова парламентської фракції «Слуга народу» Давид Арахамія.
«Нам просто доведеться гармонізувати з цим рішенням закон про НАБУ, іншого виходу я не бачу», - зазначив він в етері телеканалу «Україна-24».
Нагадаємо, КСУ визнав неконституційним призначення директора бюро Артема Ситника, формальною підставою стала відсутність у голови держави повноважень призначати директора НАБУ.
За словами Арахамії, правки у закон потрібно буде вносити терміново, оскільки «в іншому випадку будь-який інший призначений керівник також вважатиметься незаконно призначеним».
Очільник фракції не уточнив, чи розширятимуться повноваження президента в частині призначення/звільнення директора бюро, чи ці повноваження буде передано уряду.
Він також переконаний у тому, що Ситник буде змушений піти у відставку, але на роботі НАБУ це майже не відіб'ється.
«У будь-якому випадку, є виконуючий обов'язки Гізо Углава (перший заступник директора НАБУ - ред.), до якого - висока довіра з боку міжнародних партнерів», - додав Арахамія.
Дивитися з 48:45.
29 серпня стало відомо, що Офіс президента розробив «темники» для спікерів «Слуги народу» у ЗМІ для правильного висвітлення рішення Конституційного суду України. У них пояснюється, що означає рішення КС, що все це значить для НАБУ і що - для його директора. А також розписані можливі перспективи розвитку подальших подій.
28 серпня Конституційний суд дійшов висновку, що п'ятий президент України Петро Порошенко перевищив свої повноваження, призначаючи Артема Ситника на посаду директора НАБУ, яке відноситься до органів виконавчої влади.
Замість того щоб розглянути конституційність самого закону про НАБУ, судді оперативно, за три місяці, розглянули звернення щодо неконституційності указу Порошенка. Примітно, що КС безпрецедентно швидко відгукнувся на звернення депутатів фракції ОПЗЖ і, переважно, проколомойського крила фракції «Слуга Народу». Серед підписантів: Олександр Дубинський, Максим Бужанський, Віктор Медведчук, Ілля Ківа, Юрій Корявченков, Данило Гетьманцев та інші.
За словами джерела ZN.UA, голоси, необхідні для прийняття рішення, набрались лише після втручання ОП: «Це означає, що рішення отримало підтримку на Банковій. Без такої підтримки воно не було б прийняте», - пояснило джерело.
В Офісі президента заявили, що «беруть до відома» рішення КС і назвали Артема Ситника «в.о. директора НАБУ ». Водночас представник президента в КСУ Федір Веніславський заявив, що повноваження Ситника припинені, і він мусить піти у відставку.
У НАБУ назвали рішення політично вмотивованим і пов'язаним із «плівками ОАСК», а голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін не бачить підстав для звільнення директора. «Цей указ також неконституційний, оскільки права звільняти директора, за логікою КСУ, президент теж, згідно з Конституцією, не має. Ба більше, вичерпний перелік підстав для звільнення директора НАБУ перерахований в профільному законі », - підкреслив Шабунін.
Докладніше про наслідки рішення Конституційного суду для України і президента Володимира Зеленського читайте в статті Олександра Лємєнова « Антикорупційний цугцванг Зеленського » для ZN.UA.