Рік втрачених можливостей: дипломат охарактеризував відносини України зі США за Зеленського

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Рік втрачених можливостей: дипломат охарактеризував відносини України зі США за Зеленського Єлісєєв перерахував промахи і успіхи Зеленського на американському напрямку © president.gov.ua
Через авантюризм і некомпетентність відносини з одним з ключових партнерів України було зіпсовано, вважає Єлісєєв.

Надзвичайний і повноважний посол Костянтин Єлісєєв вважає, що президент Володимир Зеленський та його команда відповідальні за охолодження відносин зі США - ключовим стратегічним партнером України.

"Перший рік президентства Зеленського у відносинах з США став роком втрачених можливостей. Це хрестоматійний приклад для фахівців-міжнародників, як через непрофесійність, авантюризм і некомпетентність можна зіпсувати відносини з одним з ключових партнерів України, втративши чимала кількість досягнутого за попередні роки", - пише Єлісєєв у своєму матеріалі для ZN.UA.

Дипломат констатує, що лише за рік Україна у Вашингтоні з образу держави, що протистоїть російської агресії і потребує підтримки США, перетворилася на вкрай токсичну тему внутрішньої американської політики, з відповідними наслідками для всього комплексу відносин.

"Апогеєм цього стали безпрецедентні слухання в Конгресі американських дипломатів про імпічмент Трампа внаслідок справи про "послугу за послугу", тобто "надання військової допомоги в обмін на розслідування справи Байдена в Україні". На жаль, вкрай образлива і неприємна для України справа під назвою "україногейт" відтепер назавжди увійшла у всі підручники історії США й енциклопедії. А президент Трамп активно штампує з України образ "дуже корумпованої країни", що фактично стало вироком широко задекларованій і обіцяній антикорупційній політиці Зеленського", - пише автор.

"Фактично через відставку одного з ключових гравців - спецпредставника США посла Курта Волкера, обнулилася участь американської сторони у процесі врегулювання ситуації в Донбасі. Це не могло не позначитися негативно на позиції України в переговорному процесі. Вже немає проукраїнського лобі в Білому домі, як це було в часи радника з питань нацбезпеки Джона Болтона, який грав важливу роль в тиску на російського агресора і прийнятті рішення про надання Україні летального зброї", - нагадує дипломат.

Єлісєєв звертає увагу, що за рік не було реалізовано жоден масштабний інвестиційний або торговельно-економічний проект зі США. Україна так і не наростила співробітництво в оборонній сфері: протитанкові комплекси "Джевелін" і катери "Айленд" так і не поступилися місцем більш амбітним проектам у вигляді бойових американських вертольотів або комплексів протиповітряної оборони "Патріот", про які розпочався діалог в попередні роки. Не відбулося і обіцяне нарощування співробітництва в зміцненні військово-морського потенціалу України.

"Через епопею з імпічментом президента Трампа не вдалося наповнити реальним змістом політико-безпековий діалог, зокрема почати процес отримання Україною статусу ключового союзника США поза НАТО й ініціювати обговорення ідеї про укладення двосторонньої угоди щодо безпеки зі Штатами.

Ми так і не побачили активізацію діалогу в рамках двосторонньої Комісії зі стратегічного партнерства, що балансує на межі заморожування. На цьому тлі промінчиком надії став сигнал міністра Кулеби в ході його телефонної розмови з держсекретарем США Помпео про перспективи чергового засідання згаданої комісії.

Так і не відбувся широко анонсований протягом року візит президента Зеленського до Білого дому. Зате ми побачили підступну спільну заяву Трампа і Путіна до 75-ї річниці зустрічі на Ельбі, реагування на яку української дипломатії було безініціативним і беззубим. Скільки б оптимістичних заяв про підготовку візиту не робила команда на Банковій, у 2020 році очікувати її не слід. Тепер головне завдання дипломатії - хоча б не допустити втягування України в американські виборчі перегони, а також отримати кредитні гарантії з боку США для забезпечення макрофінансової стабільності", - перераховує Єлісєєв.

За його словами, двосторонні відносини з США можна було б вважати катастрофічно провальними, якби не американська жорстка позиція щодо продовження потужних санкцій проти російського агресора, введення обмежувальних заходів проти "Північного потоку-2" і на рідкість правильне кадрове рішення Зеленського щодо призначення послом України в Штатах досвідченого кар'єрного дипломата Володимира Єльченка.

Читайте також: У питанні Донбасу Зеленський йде шляхом найменшого опору – Єлісєєв

На яких дипломатичних напрямках сконцентрував зусилля Володимир Зеленський у перший рік на посаді президента, які провали допустив і в чому досяг успіху, аналізує надзвичайний і повноважний посол Костянтин Єлісєєв у статті "Дипломатія доби президента Зеленського. Рік перший" у ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі