Реформа містобудування: чим небезпечна передача замовникові майнових прав інтелектуальної власності

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Навіть, зараз, коли авторські права належать архітекторам, замовники практикують будівництво небезпечних споруд за хабарі та відкати, прагнучи тотально здешевити будівництво.

Законопроєкт №5655 про реформу містобудування передбачає надання замовникові майнових прав інтелектуальної власності. Небезпеку такого нововведення в інтерв’ю ZN.UA пояснила заступниця голови Архітектурної Палати Національної спілки архітекторів України Анна Кирій.

«Якщо об'єкт будується за бюджетні кошти, обов'язковою умовою законопроєкта № 5655 є повна передача майнових прав інтелектуальної власності замовникові. Школи, дитсадки, лікарні, дороги… Це об'єкти важливої соціальної інфраструктури, і це все — бюджетні гроші. За них в усьому світі будуються кращі проєкти. У мене нині в роботі кілька будов: школи, дитсадок, Центр надання адміністративних послуг, головний офіс Національної служби здоров'я України. І чотири з шести об'єктів, на яких ми зараз здійснюємо авторський нагляд нашою невеликою компанією, — бюджет», – розповіла Кирій.

За її словами, основний ризик передачі майнових прав інтелектуальної власності бюджетному замовникові полягає у тому, щоб  «дах не впав на голову».

Архітектор наводить приклад зі своєї практики.

«Назву це абстрактним прикладом. Припустімо, будується об'єкт. Підрядник, який домовився з замовником (місцевою владою), приходить і пропонує мені хабар за відмову від авторських прав: «Ти нам заважаєш будувати те, що ми хочемо». Ну, а точніше — красти бюджетні гроші. Звісно, я цю людину посилаю подалі. Та вони однак починають будувати те, що хочуть… На етапі будівництва йде боротьба за здешевлення всього — підвіконь, болтів, плінтусів... забудовник хоче вкластися, умовно, в половину кошторису, щоб різницю покласти до кишені. Звідси все: дешеві матеріали, ризики, відсутність гарантій безпеки… », – додала заступниця голови Архітектурної палати НСАУ.

Говорячи про свій об’єкт, Кирій зазначила, що там виявилася змонтована аварійна конструкція: було зменшено перетин елементів перекриття. І коли прийшли експерти обстежити перекриття, то написали у висновку, що збудована конструкція — аварійна. НСАУ писали в журналі авторського нагляду, що об'єкт побудований не за проєктом. Але технагляд і замовник підписали відповідні акти. Аварійну конструкцію прийняв замовник.

«Однак їм трапилася така «чокнута» Аня, яка строчить листи, сперечається й не бере хабарів. А тепер уявіть, що в замовника апріорі є майнові права інтелектуальної власності. Що й пропонує законопроєкт №5655. Тож замовник/чиновник відразу каже: «Аню, щось ти заважаєш нам тирити гроші. Ми тебе звільняємо і беремо іншого архітектора, лояльнішого». Все», – заявила Кирій.

Водночас за її словами, вже давньою історією є те, що до архітекторів приходять і кладуть на стіл конверт з хабарем. Однак, при цьому з архітекторів ніхто не знімає відповідальності.

«Але дивіться, я будую, наприклад, дитячий садок. Це бюджетні гроші. Туди йдуть діти — мої й ваші. Якщо архітектор заробляє на відкатах від будівельних матеріалів, то він перетворюється на магазин продажу будматеріалів. Тоді як він повинен прийняти краще рішення для замовника, а відтак — для споживача, який купить квартиру чи прийде в клас? Однак ця тотальна «культура відкатів» важко викорінюється. При цьому — увага: з архітектора ніхто не знімає відповідальності. Її не можна зняти. Однак відповідальність розмивають. Наприклад, я зробила першу стадію проєкту, підписала, завантажила в електронний реєстр, а далі — мене звільнили й найняли іншого архітектора. І хтось уже зовсім інший виготовляє робочу документацію. Може місяць працювати один архітектор, потім — другий, п'ятий, десятий… Хто з них яке рішення прийме і що на якому етапі підпише — велике питання», – заявила заступниця голови Архітектурної палати НСАУ.

У контексті «Великого будівництва» — дуже цікава історія. На законних підставах прибрати тих, хто не бере й не роздає відкатів, аби не плуталися під ногами.

З Анною Кирій поспілкувалася редакторка відділу політики ZN.UA Інна Ведернікова.

ZN.UA уважно стежить за долею законопроєкту №5655, презентованого владою як глобальна «супер-реформа, що раз і назавжди поховає корупцію в ДАБІ та містобудівній сфері». Свою різку думку з приводу законопроєкту висловив профільний експерт Георгій Могильний. Розвіяла «міфи» упереджених критиків основний стейкхолдер реформи голова профільного підкомітету Олена Шуляк. Багато наших побоювань своїм інтерв'ю ZN.UA підтвердив і міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі