Верховна Рада ухвалила президентський закон №4651 “Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України щодо вдосконалення відповідальності за декларування недостовірної інформації та неподання суб'єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування”. Документ підтримали 307 народних депутатів.
Згідно з законом, якщо дані в деклараціях відрізнятимуться на 1,14 - 4,5 млн грн від дійсності, то штраф складе від 51 тис. до 68 тис. грн. Альтернативним покаранням будуть 150-240 годин виправних робіт, або обмеження волі до двох років.
Якщо суми в деклараціях відрізнятимуться від правди на понад 4,5 млн грн, то штраф складе від 68 тис. до 85 тис. грн. Або ж загрожує 150-240 годин виправних робіт чи обмеження або позбавлення волі до двох років.
За неподання декларації передбачено штраф від 42,5 тис. грн до 51 тис. грн. Альтернативою може стати 150-240 годин виправних робіт, або обмеження волі до двох років.
Однак, депутати проголосували за поправку “слуги народу” Ігоря Фірса, яка унеможливлює покарання за брехню щодо майна родичів. Крім того, тепер вказувати майно, яким користується чи володіє член родини, потрібно лише тоді, коли він сам надав такі дані декларанту.
“У такій редакції законопроєкт робить ще гірше, ніж було до цього. Сподіваюся, що Зеленський його ветує. Або нам усім треба попрощатися з європейською інтеграцією”, - зазначив голова “Центру протидії корупції” Віталій Шабунін.
Ще однією правкою, народні депутати скасували обмеження волі за умисне неподання декларацій.
У жовтні минулого року Конституційний суд скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування. Це зробило механізм декларування активів в значній мірі неефективним. Венеціанська комісія розкритикувала таке рішення КСУ.
У грудні 2020 року парламент прийняв закон, який відновив кримінальну відповідальність, але не позбавлення волі, за недостовірне декларування активів і їх недекларування. Після цього президент Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради законопроект №4651.
У травні Венеціанська комісія та Генеральний директорат з прав людини та верховенства права Ради Європи надав терміновий висновок про закон №4651. В цілому експерти привітали повернення ув'язнення за брехню в деклараціях. Однак у висновку йдеться про те, що посилення покарання може бути необхідним, але недостатнім, якщо антикорупційні інститути не функціонують належним чином.