Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт №5104 “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення правового регулювання страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою”. Документ підтримали 286 народних депутатів.
“Мета: визначення механізму надання державної підтримки сільськогосподарським товаровиробникам для страхування сільськогосподарської продукції”, - йдеться у пояснювальній записці.
Документ пропонує запровадити державну політику підтримки сільськогосподарських товаровиробників у частині страхування с/г продукції.
Також документ передбачає збільшення ставки податку на дохід за договорами страхування сільськогосподарської продукції на 0,5 відсоткових пунктів для того, аби надалі спрямувати ці коштів на підтримку страхування с/г продукції.
Також документ передбачає зміни до Закону України “Про особливості страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою”, якими визначаються:
- механізм надання державної підтримки с/г товаровиробникам для страхування сільськогосподарської продукції;
- учасники ринку страхування с/г продукції з державною підтримкою, вимоги до них, їх права та обов’язки;
- об’єкти страхування, страхові продукти, страхові ризики, страхові випадки, вимоги до договорів страхування з державною підтримкою;
- інформаційне забезпечення страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою.
Проєкт закону визначає на рівні 60% розмір часткового відшкодування сільськогосподарським товаровиробникам страхових платежів (премій). Згідно з документом, конкретний розмір компенсації визначатиметься виходячи із можливостей держбюджету у відповідному порядку використання бюджетних коштів.
Також законопроєкт пропонує внести зміни до Закону України “Про страхування” щодо:
- скасування положення щодо страхування сільськогосподарської продукції через Аграрний страховий Пул;
- уточнення повноважень уповноваженого органу, що здійснює державний нагляд за страховою діяльністю.
Водночас документ передбачає зміни до законів України “Про колективне сільськогосподарське підприємство”, “Про сільськогосподарську кооперацію” та “Про фермерське господарство” в частині надання можливості цим господарствам отримувати державну підтримку на страхування сільськогосподарської продукції.
У своїй статті для ZN.UA колишній в. о. міністра аграрної політики Максим Мартинюк писав про те, що минулого року за параметром віддачі на кожну вкладену державну гривню в короткостроковій перспективі аграрному сектору не було рівних.
На його думку, об'єктивними факторами, які спонукають поставити сільське господарство на перше місце у переліку отримувачів державної допомоги, є вага в національній економіці; несприятлива зовнішня кон'юнктура на базові для України номенклатури; несприятливі погодні умови.
Про ці та інші причини необхідності підтримки АПК державою читайте в тексті Максима Мартинюка "Чергу за порятунком".