Підтримка АПК - запорука економічної стабільності

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Підтримка АПК - запорука економічної стабільності © harveast.com
На підприємства АПК припадає 14% ВВП і 40% в структурі валютної виручки країни.

За параметром віддачі на кожну вкладену державну гривню в короткостроковій перспективі аграрному сектору зараз немає рівних, - вважає колишній в. о. міністра аграрної політики Максим Мартинюк.

Об'єктивні фактори, які спонукають поставити сільське господарство на перше місце у переліку отримувачів державної допомоги, наступні:

✓ Вага в національній економіці. 14% ВВП і 40% в структурі валютної виручки - ці показники самі по собі достатній аргумент для того, щоб забезпечити бізнесу, що їх генерирує, максимальне сприяння. Якщо виходити з політичних міркувань, то виборців, може, і не буде хвилювати просідання врожаю на 10-15 млн тонн, а ось ослаблення гривні внаслідок недоотримання валютної виручки навряд чи пройде непоміченим.

✓ Несприятлива зовнішня кон'юнктура на базові для України номенклатури. При ціні нафти на рівні 30 доларів за барель доцільність виробництва етанолу є риторичним питанням. У США половина вирощеної кукурудзи традиційно йде на виробництво біопалива, і зараз ці обсяги будуть тиснути на світовий ринок. На ринок, на який Україна в минулому сезоні поставила майже 30 млн тонн кукурудзи. Звичайне в кризу зниження попиту на м'ясо скорочує потребу в кормових культурах, насамперед у сої, якої Україна продає понад 3 млн тонн в рік. Також падає попит на соняшникову олію - другу за значимістю після зернових товарну категорію в українському аграрному експорті.

✓ Несприятливі погодні умови. Давати прогнози виробництва до закінчення посівної кампанії - поганий тон, але вже очевидно, що врожай буде істотно нижче торішнього, і ланцюжок щорічно оновлюються рекордів буде перервана. Запаси вологи в ґрунті в три рази нижче торішніх і в деяких районах фіксуються на рівні менш 50 мм. Дніпро та інших річок досягли найнижчого рівня води за останні сто років. При самому несприятливому збігу обставин ми зберемо 55-60 млн тонн зернових проти 75 млн у минулому році. Я чув апокаліптичні прогнози, в яких фігурувала цифра 40 млн, і не вірю в неї. Але саме припущення говорить про те, що ситуація дуже серйозна. Тут важливо враховувати, що навіть при среднеблагополучном для галузі результаті ситуація в самих господарствах може дуже різнитися і варіюватися в залежності від того, наскільки пощастило з дощами, від "нормально" до "катастрофа".

Читайте також: АПК стагнує і це один з головних викликів для економіки - експерт

Про ці та інші причини необхідності підтримки АПК державою читайте в тексті Максима Мартинюка ZN.UA - "Чергу за порятунком".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі