Верховна Рада ухвалила законопроєкт №6197 «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти». Документ в цілому підтримали 309 депутатів.
«Прийняття запропонованого законопроєкту дозволить усунути наслідки, що виникли в наслідок рішення викладеного в постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 13 жовтня 2021 року у справі № 640/21854/18, та дозволить забезпечити проведення конкурсу з відбору нового складу Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти та запобігти можливим оскарженням рішень з даного питання у судовому порядку», – йдеться у пояснювальній записці.
Так, документ дозволяє Кабміну затвердити тимчасовий склад Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти без проведення конкурсу. Адже постановою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 13 жовтня 2021 року було скасовано рішення про затвердження складу НАЗЯВО. Повноваження тимчасового складу Нацагентства мають тривати до затвердження нового складу органу, сформованого за наслідками конкурсу.
Крім того, згідно із законопроєктом, протягом одного місяця з дня набрання чинності цього документу Кабмін має розпочати процедуру проведення конкурсу на обрання членів Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти.
Законопроєкт також передбачає, що склад НАЗЯВО формується у такому складі:
- три особи, які обираються з-поміж представників всеукраїнських об’єднань організацій роботодавців;
- дві особи з-поміж здобувачів вищої освіти першого або другого рівня;
- не менше одного представника з-поміж осіб, які працюють за основним місцем роботи у Національній академії наук України, Національній галузевій академії наук (по одному представнику від кожної академії), закладі вищої освіти державної форми власності, закладі вищої освіти комунальної форми власності, закладі вищої освіти приватної форми власності.
«При формуванні складу Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти має бути додержано вимогу щодо забезпечення представництва не більше однієї особи від галузі знань з-поміж кандидатів, висунутих суб’єктами, зазначеними у пункті 3 цієї частини. Особа може бути висунута кандидатом у члени Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти суб’єктами, зазначеними у частині другій цієї статті, або шляхом самовисування», – йдеться у тексті законопроєкту.
Склад НАЗЯВО тепер нелегітимний. Чому так сталося? І що це рішення суду означатиме для вищої освіти України, яка і так не може похвалитися високою якістю? Читайте у матеріалі Світлани Благодєтєлєвої-Вовк та Вадима Кончина «Війни в українській освіті: чотири сценарії» у ZN.UA.