З червня минулого року взаємодія між Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти та Міністерством освіти і науки України (далі — МОН) перестала бути результативною. Так, фактично були здійснені спроби ліквідувати НАЗЯВО як незалежний колегіальний орган. Про це йдеться в річному звіті Національного агентства.
"Прикро відзначати, що з червня 2020 року взаємодія між Національним агентством та Міністерством освіти і науки України перестала бути результативною. Це проявилося в дезінтеграції зусиль, спрямованих на входження вищої освіти України до Європейського освітнього простору, Так, з ініціюванням т.в.о. міністра освіти і науки Сергія Шкарлета законопроєкту «Про внесення змін до деяких законів України» (вих. № 1/12-3604 від 30.07.2020 р.), фактично були здійснені неодноразові спроби ліквідувати Національне агентство як незалежний колегіальний орган, перетворивши його на центральний орган виконавчої влади", - йдеться у звіті.
Уточнюється, що метою таких дій є втручання МОН у діяльність НАЗЯВО, обмеження його повноважень та, зрештою, позбавлення Агентства інституційної незалежності.
У НАЗЯВО також зауважують, що спроби МОН обмежити університетську автономію та зберегти практику «ручного управління» викликають занепокоєння.
"Як приклад, можна навести спроби залишити під своїм контролем функції колишнього ВАКу щодо присудження наукових ступенів. Такі кроки суперечать Угоді про асоціацію", - зазначили в НАЗЯВО.
У Національному агентстві нарікають, що вже давно підготували найбільш резонансний документ - Порядок скасування рішення спеціалізованих вчених рад про присудження наукових ступенів, який вже пройшов громадське обговорення й міжнародне ліцензування. Цей документ має стати інструментом боротьби з плагіатом.
"Прикро, що цей проєкт уже перебував на погодженні в Міністерстві юстиції України ще в липні 2020 року і потім, після кількох раундів листування між МОН і Національним агентством, також був покладений Міносвіти «під сукно»", - зазначено у звіті НАЗЯВО.
Нагадаємо, 17 грудня Верховна Рада проголосувала за призначенні Сергія Шкарлета очільником МОН – голоси дали 226 депутатів. До цього він кілька місяців керував міністерством у статусі в.о.
Призначення обурило студентів і викладачів декількох ВНЗ України та поклало початок акції «Стоп Шкарлет».
Через плагіат в роботах нового міністра вчені антіплагіатної ініціативи «Дісергейт» виступили із заявою проти його призначення. А ексголова МОН Анна Новосад і ексзаступниця міністра освіти Інна Совсун висловили впевненість в тому, що призначення Шкарлета лобіюють ректори вишів, які не зацікавлені в підвищенні якості вищої освіти.
На підтримку Шкарлета висловились дуже відомі люди. Це ректори-важковаговики, що очолюють ректорські асоціації та організації. Серед них – Леонід Губерський, Станіслав Ніколаєнко, Михайло Згуровський, Петро Куліков. А також боси освітянських профспілок Києва і України Олександр Яцунь та Георгій Труханов, президент Академії педагогічних наук Василь Кремінь.