Верховна Рада призначила міністром освіти та науки України Сергія Шкарлета. Його кандидатуру підтримали 226 народних депутатів. Частина депутатів зустріла таке рішення вигуками "Ганьба".
Фракції голосували так:
- "Слуга народу" - за - 171, проти - 2;
- ОПЗЖ - за - 20, проти - 0;
- "Європейська солідарність" - за - 0, проти - 24;
- "Батьківщина" - за - 0, проти - 0;
- "За майбутнє" - за - 12, проти - 1;
- "Голос" - за - 0, проти - 16;
- "Довіра" - за - 16, проти - 7;
- Позафракційні - за - 7, проти - 0.
Напередодні профільний комітет Ради не підтримав призначення Шкарлета на посаду. Народным депутатам порекомендували визначитися під час розгляду кандидатури в залі.
"Ну що ж, дива не сталося. Сергій Шкарлет таки призначений міністром освіти і науки. Голоси для “міністра плагіату і квадратних дужечок”, як його вже називають в народі, у парламенті таки знайшлися.
А це означає три речі. Перша - Володимир Зеленський, який підтримує Шкарлета, схоже, так і не зрозумів, що це міністр не розвитку, а застою в освіті і науці. І ми вже бачимо обережні танці з бубном навколо 12-річки, нової формули фінансування вишів, середнього балу атестату, ЗНО для заочників.
Друге: ганебна річ – міністра освіти і науки звинувачують у плагіаті. Довіра суспільства до Сергія Шкарлета підірвана. Бо плагіат- це, по суті, обман і крадіжка чужих ідей.
І третя важлива річ – очевидно, що цей міністр не користується підтримкою профільного парламентського комітету. І ми ще побачимо, хто кому встромлятиме палки в колеса.
На підтримку Сергія Шкарлета висловилися дуже відомі люди. Це ректори-важковаговики, що очолюють ректорські асоціації та організації. Серед них - Леонід Губерський, Станіслав Ніколаєнко, Михайло Згуровський, Петро Куліков. А також боси освітянських профспілок Києва і України Олександр Яцунь та Георгій Труханов, президент Академії педагогічних наук Василь Кремінь. Запам'ятайте їх імена. Вони тепер розділяють із владою відповідальність за це призначення.
До речі, перші три названі ректори були номінантами громадської антипремії “Академічна недоброчесність року”. А Петро Куліков – це ексзаступник Дмитра Табачника, той самий ректор, проти якого студенти виходили колись на акції протесту через те, що він назвав їх бидлом.
Разом з тим, ми побачили сміливу позицію відомих науковців і освітян, що не побоялися публічно виступити проти призначення Сергія Шкарлета. І це вселяє надію на те, що зміни таки почалися, і "як при Табачнику" вже не буде", - зазначила редакторка відділу освіти та науки ZN.UA Оксана Онищенко.
25 червня Кабінет міністрів призначив Шкарлета в. о. голови Міносвіти. Зазначимо, що влітку прем'єр-міністр Денис Шмигаль вніс до Верховної Ради подання на призначення Шкарлета главою Міністерства освіти України. Однак, комітет з питань освіти, науки та інновацій відхилив його кандидатуру. Після цього у парламенті з ініціативи Офісу президента стали збирати підписи за відставку голови комітету Сергія Бабака. Причому підписи деяких "слуг" виманили обманом, скориставшись їх незнанням регламенту.
Зазначимо, що тоді можливе призначення Шкарлета міністром розкритикували колишня очільниця Міносвіти Анна Новосад і ексзаступниця міністра освіти Інна Совсун. Вони обидві висловили впевненість у тому, що призначення Шкарлета лобіюють ректори вишів, які не зацікавлені в підвищенні якості вищої освіти. І намагаються поставити на чолі МОН "зручного міністра". Крім того, через плагіат у роботах новопризначеного міністра вчені антіплагіатної ініціативи "Дісергейт" раніше також виступили із заявою проти його призначення.
Водночас сам Шкарлет позивається до Агентства із забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО), яке виявило плагіат у його дисертаціях.