Кабінет міністрів призначив ректора Чернігівського національного технологічного університету Сергія Шкарлета в.о. міністра освіти України. Таке рішення уряд прийняв на засіданні 25 червня.
Зокрема, Шкарлета призначили заступником міністра і поклали на нього виконання обов'язків глави МОН.
Що відомо про Шкарлета
Сергій Шкарлет, якого спочатку хотіли призначити міністром освіти, є ректором Чернігівського національного технологічного університету. Як повідомив президент, кандидатуру Шкарлета в крісло міністра запропонували ректори на зустрічі з главою держави. Ексміністерка освіти Анна Новосад і ексзаступниця міністра освіти Інна Совсун раніше розкритикували можливість призначення Шкарлета главою МОН.
Вони обидві висловили впевненість в тому, що призначення Шкарлета лобіюють ректори вузів, які не зацікавлені в підвищенні якості вищої освіти. І намагаються поставити на чолі МОН "зручного міністра".
Сергію Шкарлету 47 років. У нього є два дипломи про вищу освіту: інженера-математика (закінчив КПІ) і фахівця з обліку і аудиту (Чернігівський технологічний інститут).
Шкарлет є доктором економічних наук, членом-кореспондентом інженерної академії України. Однак наукові досягнення в. о. міністра виявилися в центрі скандалу - в його статтях і монографіях виявлений плагіат. У зв'язку з цим вчені антіплагіатной ініціативи "Дісергейт" виступили із заявою проти призначення Сергія Шкарлета.
"На нашу думку, факти академічного плагіату вказують на неспроможність Сергія Шкарлета займати будь-які управлінські посади в публічних установах, так плагіат є свідченням і звичайної нечесності (навіщо напружуватися, якщо ніхто не перевірить?), І нездатності якісно виконувати інтелектуальну роботу", - йдеться в заяві.
Попри це, Сергій Шкарлет очолює Експертну раду з питань проведення експертизи дисертаційних робіт з проблем секторального розвитку та підприємництва МОН України.
Відзначимо, що на цю посаду його призначив в 2016-му році Лілія Гриневич, яка на той момент очолювала МОН. Рішення було прийнято в перші місяці каденції Гриневич. У декларації Сергія Шкарлета за 2019 й рік вказано дохід - заробітна плата, отримана за сумісництвом в МОН.
Сергія Шкарлета вважають регіоналом і людиною Дмитра Табачника. Дійсно, в 2012 році Шкарлет був депутатом Чернігівської обласної ради від "Партії Регіонів".
Однак в 2015-му він балотувався на місцевих виборах від "Блоку Петра Порошенка", але безуспішно. У 2012 році указом президента Януковича Сергій Шкарлет отримав звання "Заслужений діяч науки і техніки". А в 2016 указом президента Порошенка був нагороджений орденом "За заслуги" III ступеня "за вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняної науки, зміцнення науково-технічного потенціалу України, багаторічну сумлінну працю". Пізніше, в 2017 році, за указом того ж президента Порошенка, Шкарлета нагородили Державною премією України в галузі освіти 2017 року номінації "Вища освіта". Як зазначено в указі, премія становила: 117 000 гривень.
З березня посада глави Міністерства освіти і науки залишається вакантною. До сьогоднішнього призначення МОН в статусі в.о. міністра керувала Любомира Мандзій. Анна Новосад, яка очолювала відомство в уряді Гончарука, відмовилася працювати в новому Кабміні.
Нагадаємо, прем'єр-міністр Денис Шмигаль вніс до Верховної Ради подання на призначення Шкарлета главою Міністерства освіти України. Однак, комітет з питань освіти, науки та інновацій відхилив кандидатуру Шкарлета. Після цього у Верховній Раді з ініціативи Офісу президента стали збирати підписи за відставку голови комітету Сергія Бабака. Причому підписи деяких "слуг" виманили обманом, скориставшись їх незнанням регламенту.