Прорив Саакашвілі через кордон: головне

Відео Доповнено
Поділитися
Прорив Саакашвілі через кордон: головне Саакашвілі все ж в'їхав в Україну © strana.ua
Повернення Саакашвілі в Україну супроводжувалось блокуванням поїзда в Перемишлі, зіткненнями на пункті пропуску "Шегині" та порушенням кримінальної справи за "незаконний перетин кордону".

Екс-президент Грузії, колишній голова Одеської ОДА Міхеїл Саакашвілі у неділю, 10 вересня, повернувся в Україну.

Після того, як 26 липня в Державній міграційній службі України повідомили про те, що президент України Петро Порошенко підписав указ про позбавлення Міхеїла Саакашвілі громадянства, політик пообіцяв боротись за громадянство і повернутись в Україну на законних підставах.

Підготовка до прибуття Саакашвілі в Україну

У суботу, 9 вересня, сотні активістів почали збиратись поблизу пункту пропуску "Краковець" на кордоні України та Польщі в очікуванні прибуття Міхеїла Саакашвілі. Ввечері до них приєдналась колона Штабу блокади торгівлі з окупантами та ветеранів батальйону "Донбас", активісти облаштували поблизу пункту пропуску наметовий табір.

"Настрій позитивний, проте зберігається напруженість, оскільки в "Краковець" завезли кілька сотень тітушок, які намагатимуться спровокувати табір у "Краковці"", - йшлося у повідомленні Штабу на сторінці в Facebook.

У Штабі блокади торгівлі з окупантами також повідомляли про "моральний тиск" на активістів з боку поліції.

Правопорядок забезпечували правоохоронці Яворівського відділу Національної поліції України, вранці 10 вересня до них приєдналися начальник Національної поліції Львівської області Валерій Середа, а також керівники структурних підрозділів поліції. Поліцейських проінструктували й орієнтували на чітке дотримання вимог законодавства, а також оперативне реагування на правопорушення.

Заступник голови Національної поліції України Олександр Фацевич від імені Нацполіції закликав активістів "дотримуватися закону, не порушувати правопорядок і бути взаємоввічливими".

Вранці 10 вересня у "Краковець" прибули народні депутати від "Самопомочі" Тарас Пастух, Роман Семенуха і Ірина Подоляк, а також громадський активіст Іван Слободян.

Перший заступник голови Державної прикордонної служби України Василь Серватюк поспілкувався з ними і пояснив введення на об'єкті режимних правил необхідністю уникнути можливих провокацій.

Українські прикордонники продемонстрували прибулим необхідні документи, після чого народні депутати заїхали в пункт пропуску для виїзду в Польщу.

Перші затримання

Вранці 10 вересня поліцейські затримали у кількастах метрах від ПП близько 40 осіб, одягнених переважно у камуфляжну форму. Затримані організовано прямували в бік погранпункту і наметового містечка активістів.

"Ми поки не знаємо, хто ці люди, але у зв'язку з тим, що вони прямували організованою групою до пункту пропуску в напрямку наметового містечка прихильників Саакашвілі, поліція вжила заходів, для того щоб з'ясувати їхні наміри", - пояснив начальник ГУ Національної поліції у Львівській області Валерій Середа.

Наметове містечко активістів поодиноким ланцюгом оточили близько ста співробітників поліції у захисній амуніції. Ще кілька десятків правоохоронців зайняли позиції з протилежного табору активістів боку траси.

Крім того, цього ж ранку поблизу пункту пропуску "Краковець" правоохоронці затримали напівоголену активістку руху FEMEN, яка проводила поодиноку несанкціоновану "акцію".

Дівчина тримала в руках портрети президента України Петра Порошенка та екс-голови Одеської ОДА Міхеїла Саакашвілі, а на голому торсі англійською мовою було написано "дурні без кордонів". Також на дівчині були панчохи кольорів українських і польських державних прапорів із написами "UA" та "PL".

Після затримання активістка була відправлена в поліцейський автомобіль, який виїхав у напрямку Львова.

"Акт FEMEN спрямований на демонстрацію усієї глибини цинічного ідіотизму, влаштованого україно-грузинським дуетом на україно-польському кордоні. Низькопробне політичне шоу за участю українських і грузинських тітушок покликане відвернути увагу від голоду, війни та насильства. Ситуація виходить за межі здорового глузду і людського терпіння", - пояснили в організації.

Блокування "Інтерсіті" в Перемишлі

Тим часом Саакашвілі, який вів пряму трансляцію своєї подорожі на сторінці в Facebook, повідомив про намір перетинати кордон на поїзді "Інтерсіті" сполученням "Перемишль-Львів-Київ".

"У "Краковця" зібралися наші прихильники, але є й "тітушки", у тому числі озброєні... щоб уникнути провокацій, всі ми порадилися і ми можемо приїхати на "Інтерсіті". Я думаю, всі потраплять на поїзд і так перетнуть кордон", - зазначив він.

Пізніше Саакашвілі, його прихильники і журналісти українських і міжнародних видань сіли на поїзд "Інтерсіті" в Перемишлі, як і планували. Поїзд вирушив, проте вже за десять хвилин повернувся на платформу, повідомив на своїй сторінці у Facebook колишній народний депутат Єгор Фірсов.

За годину з моменту зупинки поїзда не було жодної інформації про причини затримки його відправлення, повідомив на сторінці в Facebook народний депутат України Мустафа Найєм.

"Інтерсіті Перемишль-Львів. Вагон #5. Минула година з моменту відправлення за розкладом. Жодної інформації від керівництва потягу немає", - написав він.

Пізніше у народних депутатів, які підтримують Саакашвілі, з'явилась інформація про те, що відправленню поїзда заважає інформація Національної поліції України про перебування у ньому "особи, якій заборонено в'їзд в Україну" - Міхеїла Саакашвілі.

У Міністерстві внутрішніх справ України спростували цю інформацію, нагадавши про те, що транспортне сполучення і будь-яка діяльність за межами України не входить у коло повноважень відомства.

"У своїй діяльності Національна поліція Україна керується Конституцією України, законами України та іншими нормативно-правовими актами. Отже, Національна поліція не має жодного відношення до розкладу відправлення залізничного транспорту. Це питання не знаходиться в межах компетенції діяльності Нацполіції. Крім того, Національна поліція України не наділена повноваженнями щодо будь-якої діяльності на території іноземних держав", - повідомили в прес-службі міністерства.

За словами Мустафи Найєма і Єгора Фірсова, пасажирам запропонували вирушити в Україну автобусами та обіцяли компенсувати вартість квитків на "Інтерсіті".

Користувачі соціальних мереж не дійшли згоди у цьому питанні. Частина з них засудила блокування "Інтерсіті", покликане перешкодити Міхеїлу Саакашвілі в'їхати в Україну, назвавши такі дії неконституційними і такими, що суперечать законодавству України. Інша частина звинуватила Фірсова та Найєма фактично в "захопленні у заручники" пасажирів поїзда. І закликала політиків вийти з поїзда, аби інші пасажири могли виїхати.

Ситуацію із затримкою відправлення з Польщі українського потяга також прокоментував міністр інфраструктури України Володимир Омелян.

"Спостерігаючи з Відня за подіями в "Інтерсіті", закликаю керівництво "Укрзалізниці" залишатися в правовому полі, зосередитися на своїх безпосередніх обов'язках, зайнятися виключно належними перевезенням пасажирів та вантажів, всі інші функції повинні виконувати відповідні органи влади і громадяни", - написав він на своїй сторінці в Facebook.

На думку міністра, після передачі ДП "Укрзалізниця" з управління Міністерства інфраструктури в управління Міністерства економічного розвиитку і торгівлі, перевізник перетворився на "майданчик для політичних ігор і жахливої корупції".

Своєю чергою співробітники бригади потяга "Інтерсіті" звинуватили у зриві відправлення поїзда Оксану Верхоляк - чергову станції "Броди", яка нібито особисто віддала доручення зупинити відправлення потяга з Перемишля.

Пізніше в "Укрзалізниці" пояснили зрив відправлення "Інтерсіті" вимогами діючих нормативних документів.

"У ситуації, що склалась з курсуванням поїзда №715 "Перемишль – Київ" "Укрзалізниця" діє виключно у правовому полі. ... Ситуація підпадає під дію положень наказу Мінтрансу та зв'язку від 27.12.2006 № 1196, зареєстрованого в Мін'юсті 4 квітня 2007 року за № 310/13577 "Про затвердження Правил перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України", – йшлося у коментарі прес-служби компанії-перевізника, поширеній увечері в неділю, 10 вересня.

Крім того, Державна прикордонна служба України напередодні повідомила "Укрзалізницю" про коло осіб, чиї паспортні документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, визнані недійсними.

У компанії стверджують, що Саакашвілі проігнорував вимоги перевізника. При цьому народний депутат Мустафа Найєм нагадав про те, що Саакашвілі безперешкодно зайняв своє місце у вагоні поїзда.

Спецназ на пункті пропуску "Шегині" і продовження затримань на "Краковці"

Після того, як відправка "Інтерсіті" з Перемишля були заблокована, Міхеїл Саакашвілі та його прихильники вирішили їхати автобусом і перетнути українсько-польський кордон у пункті пропуску "Шегині".

Близько 18:00 автобус прибув до пункту пропуску " і став на паспортний контроль з польської сторони.

Народний депутат Світлана Заліщук повідомила про те, що поліція в "Шегині" переписує номери автомобілів активістів, які мають намір зустрічати Саакашвілі.

Вона також повідомила про перебої в роботі мобільного зв'язку та інтернету, а також тиск правоохоронців на активістів.

"Ціла армія прикордонників, СБУшників і поліції, які змінюють локацію у залежності від інформації, яка надходить з-за польського кордону. Традиційні вкидання, що "їдуть хлопці з "Донбасу" зі зброєю, буде кров, краще розходьтеся", - написала політик на своїй сторінці в Facebook.

Тим часом поблизу пропускного пункту "Краковець" правоохоронці затримали понад сто тітушок. Одягнені у камуфляжну форму, вони рухалися в бік українсько-польського кордону. Поліцейські зупинили їх для перевірки і доставили у відділення поліції.

Під час перевірки у тітушок були вилучені газові балончики, стартовий пістолет і металеві предмети. При цьому четверо затриманих вже мали проблеми із законом – у них є судимості.

"Всі – мешканці інших регіонів України. Серед затриманих – студенти, а також троє неповнолітніх. Наразі правоохоронці отримую від них роз'яснення", - повідомили у Нацполіції.

Також правоохоронці пообіцяли скласти на організатора "ходи тітушок" адміністративний протокол за порушення встановленого порядку організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій.

У поліції також розповіли про те, що на раніше затриману активістку руху FEMEN буде складено адмінпротокол за дрібне хуліганство.

Пізніше пункт пропуску "Шегині" був заблокований українськими силовиками, на польській стороні проблем із виїздом Саакашвілі не виникло.

"Перед нами стоїть спецназ зі щитами. Закрили повністю пункт пропуску для всіх і мають намір нас не підпустити близько", - пояснив він в ефірі телеканалу NewsOne.

За повідомленням Мустафи Найєма, польський кордон перетнув лише автобус із Саакашвілі. Інші автобуси і автомобілі, які їхали в колоні, залишились на території Польщі.

"За словами польського прикордонника, українська сторона зажадала повністю припинити проїзд транспорту з польської сторони до вирішення ситуації. Тобто, до перевірки першого автобуса", – написав Найєм на своїй сторінці в Facebook.

Екс-радник колишнього голови СБУ Валентина Наливайченка Маркіян Лубківський повідомив про те, що проїзд через "Шегині" закритий через повідомлення про "замінування".

"Щойно прикордонники повідомили, що за інформацією оперативного чергового СБУ по Львівській області, перехід "Шегині" заміновано. У мене все", - написав Лубківський на своїй сторінці в Facebook.

"Прорив" українсько-польського кордону

Близько 20:00 групі прихильників колишньго голови Одеської ОДА вдалося прорвати кордон прикордонників на пункті пропуску "Шегині".

"Юрба прорвала пункт пропуску "Шегині". Почалася бійка. Зараз важко спрогнозувати наслідки цієї ситуації", - написав голова прес-служби Державної прикордонної служби України Олег Слободян на своїй сторінці в Facebook.

Пізніше у Держприкордонслужбі заявили про незаконне перетинання українського кордону групою осіб, серед яких були народні депутати.

"Близько 20:00 група агресивно налаштованих осіб з боку в'їзного шлагбаума в пункті пропуску "Шегині" влаштувала бійку з представниками Національної поліції та прикордонної служби, увірвалася в пункт пропуску, порушила державний кордон України і сприяла незаконному порушенню державного кордону групою осіб, серед яких були й народні депутати України", - йшлося у повідомленні прес-служби ДПСУ, опублікованому ввечері у неділю, 10 вересня.

Згідно з офіційними даними, під час прориву кордонів п'ять прикордонників і 12 поліцейських отримали тілесні ушкодження. У пункт пропуску "Шегині" була направлена група співробітників поліції та військової прокуратури для з'ясування обставин інциденту.

За словами спікера ДПСУ Олега Слободяна, прикордонників почали провокувати задовго до прибуття Саакашвілі в "Шегині". Активісти зривали з прикордонників погони і рвали на них одяг.

"Прорив кордону" засудив генеральний прокурор України Юрій Луценко. Він нагадав Міхеїлу Саакашвілі про право оскаржити позбавлення українського громадянства в судовому порядку.

"Єдиний шлях вирішення спорів про законність дій влади щодо громадянина - суд. Саме так Бідзіна Іванішвілі повернув собі паспорт, який йому свого часу скасував Саакашвілі", - підкреслив генпрокурор.

Луценко також пообіцяв притягнути до кримінальної відповідальності всіх учасників та організаторів прориву кордону.


Читайте також: Мін'юст не отримував від Саакашвілі заяву на оскарження позбавлення громадянства

Саакашвілі у Львові. Нацполиция відкриває справу за фактом прориву ПП "Шегині"

Увечері у неділю, 10 вересня, екс-президент Грузії Міхеїл Саакашвілі і його прихильники прибули до Львова. Політика супроводжували голова парламентської фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко, екс-голова СБУ Валентин Наливайченко та позафракційні народні депутати Дмитро Добродомов і Юрій Дерев'янко.

Там Саакашвілі зустрівся з мером міста Андрієм Садовим, а також виклав власну версію подій на "Шегині".

"Я лише хотів віддати свій паспорт, звернутись до прикордонників із проханням про захист від держави Україна. І поки ця справа вирішуватиметься в суді, хотів зустрітися з друзями. Те, що влада робила: привозила "тітушок", зупиняла поїзди, знущалися над людьми, закриваючи пункти пропуску, не принесло бажаних результатів, тому що люди вирішили по-своєму, як воно повинно бути", - заявив Саакашвілі.

Він також пообіцяв захистити від переслідування влади всіх активістів, які підтримували його.

"Ми не зробили нічого незаконного, і я захищатиму людей, яких влада зараз спробує звинуватити у незаконному перетині кордону",– запевнив політик.

Мер Львова, своєю чергою, назвав події неділі "ганьбою для влади".

"Сьогоднішня подія є соромом для влади України, тому що ніхто не може приватизовувати ані право вирішувати питання про українське громадянство, ані приватизовувати державний кордон", - підкреслив міський голова.

Пізніше поліція Львівської області зареєструвала кримінальне провадження за фактом незаконного переміщення Міхеїла Саакашвілі через державний кордон.

"Поліція внесла відомості до ЄРДР за очевидними ознаками злочину за ч. 1 ст. 332 "Незаконне переправлення осіб через державний кордон України", – повідомила прес-служба Нацполіції у ніч на понеділок, 11 вересня.

Санкція статті передбачає позбавлення волі на строк від двох до п'яти років з конфіскацією транспортних або інших засобів вчинення злочину.

Своєю чергою міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков закликав усіх учасників "прориву", в тому числі народних депутатів, з'явитись в поліцію і дати свідчення.

Ааваков також закликав Саакашвілі й усіх тих, хто "незаконно перейшов кордон", пройти належну процедуру оформлення в установленому законом порядку.

"Саакашвілі й усім, хто незаконно перейшли кордон, потрібно негайно вибрати з двох варіантів: прибути у пункт пропуску "Шегині" та пройти процедуру оформлення та/або прибути в підрозділ Міграційної служби", - пояснив він.

Пізніше у кримінальному провадженні з'явилася ще одна стаття – ч. 2 ст.342. Мова йде про "опір співробітникові органів при виконання ним службових обов'язків, члену громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовцеві під час виконання цими особами покладених на них обов'язків з охорони громадського порядку".

На спільному брифінгу голови Державної прикордонної служби України Петра Цигикала і міністра внутрішніх справ Арсена Авакова голови відомств повідомили про те, що державний кордон 10 вересня перетнули 60 осіб.

"Шістьом особам вже оформлені протоколи про адміністративне правопорушення та скеровані до суду, наразі ще дев'ятеро осіб оформляються. Це, зокрема, журналісти", - повідомив Цигикал.

Своєю чергою Аваков повідомив про те, що Генеральна прокуратура і Міністерство внутрішніх справ кваліфікує вчорашні події, як "державний злочин", яке підпадає під декілька статей.

Наразі прикордонники проводять ідентифікацію всіх причетних до цього інциденту осіб та організаторів масових заворушень. Фахівці вивчають матеріали з камер спостережень прикордонників і з відкритих джерел.

Політики, дипломати та ЗМІ про прорив Саакашвілі через кордон

У зв'язку з блокування в'їзду Міхеїла Саакашвілі в Україну, Міністерство закордонних справ Польщі викликало посла України, повідомили ЗМІ з посиланням на євродепутата Яцека Саріуша-Вольського.

"Ми вважаємо, що це суперечило б усім європейським стандартам, які Україна зобов'язалася дотримуватись відповідно до договору про Асоціацію з ЄС", - зазначив польський політик.

Також Саріуш-Вольський назвав дії української влади нецивілізованими, у зв'язку з чим заявив про бажання підняти це питання на найближчому засіданні Європейського парламенту.

Вранці 11 вересня посол України в Польщі Андрій Дещиця спростував дану інформацію.

"Мене не викликали в МЗС Польщі. Після виникнення цієї нештатної ситуації туди був направлений консул генконсульства України в Любліні, який прибув на місце для врегулювання ситуації і допомагав пасажирам, надаючи консульські поради, яким чином дістатися в Україну, роздавав воду", - зазначив Дещиця.

Він також розповів про те, що посольство України і МЗС Польщі стежили за ситуацією із затримкою відправлення поїзда "Інтерсіті" з Перемишля та перебували в постійному контакті.

Голова МЗС Польщі Вітольд Ващиковський дистанціювався від проблеми і заявив про те, що скандал навколо повернення Міхеїла Саакашвілі в Україну є внутрішньою справою країни, і Польща не братиме в ньому участі.

В адміністрації президента Грузії також відмовилися від коментарів скандалу з в'їздом екс-президента країни в Україну.

"Цей процес, який ми побачили, є внутрішньополітичної темою (України – ред.), внутрішньополітичним питанням сусідньої країни, країни, яка є нашим партнером. Як цей процес розвиватиметься, це ми всі з вами побачимо", - заявила журналістам політичний секретар президента Грузії Пікрія Чихрадзе.

У той самий час колишній посол США в Україні Стівен Пайфер заявив про те, що позбавлення Саакашвілі українського громадянства ті події, які воно потягнуло за собою, принесли іміджеві втрати Україні.

"Я ніколи не був прихильником того, що пан Саакашвілі грав певну роль в Україні. Але, з іншого боку, я не впевнений, що ситуація навколо нього була врегульована найбільш розумним шляхом. Я думаю, що позбавлення Саакашвілі громадянства, ймовірно, створило іміджеву проблему, якої в Україні не було", - підкреслив він.

У понеділок, 11 вересня, західна преса написала про те, що в якості неоднозначного політика Саакашвілі підвищить політичну напруженість в Україні. А позбавлення його громадянства і подальша заборона на в'їзд в Україну є свідченням того, що жорстока виборча кампанія в країні почалась.

У той самий час президент України Петро Порошенко відмовився від політичних коментарів з приводу інциденту з перетином Міхеїлом Саакашвілі державного кордону.

"Інцидент у Шегинях вимагає відповіді в правовому полі. Це справа правоохоронних органів", - сказав президент журналістам.

На думку гаранта, при поверненні в Україну політик порушив конституційний принцип недоторканності державного кордону.

"Сподіваюся, що цей пан буде так само пробиватись в Грузію, як він проривався в Україну", - повідомив Порошенко.

Саакашвілі, ВАСУ та оскарження рішення про позбавлення громадянства

Президент України Петро Порошенко вранці 11 вересня повідомив про те, що колишній голова Одеської ОДА досі не оскаржив його указ про позбавлення громадянства у Вищому адміністративному суді України. Раніше заступник міністра юстиції України Денис Чернишов заявив про те, що Міністерство юстиції України не отримувало від Саакашвілі заяву на оскарження рішення про позбавлення громадянства.

При цьому адвокат політика Маркіян Галабала повідомив про те, що позов у Вищий адміністративний суд України про незаконність позбавлення Міхеїла Саакашвілі українського громадянства буде поданий найближчими днями.

"Подача заяви до Міграційної служби повинна призупинити реалізацію запиту грузинської сторони на екстрадицію Саакашвілі", - сказав адвокат.

За словами Саакашвілі, українські правоохоронці забрали його паспорт під час обшуку в автобусі на пропускному пункті "Шегині".

"Я вчора перейшов польський кордон з легальним українським документом, поляки проштампували, прийшов до українців, як передбачає закон, віддавав паспорт, щоб вони відмовили або прийняли, а вони сказали: "Ми ваш паспорт брати не будемо", - сказав Саакашвілі на брифінгу у Львові в понеділок, 11 вересня.

Політик також повідомив про те, що пропонував співробітникам Держприкордонслужби України прийняти від нього заяву з проханням про визнання його особою, яка потребує додаткового захисту.

"Коли люди, не питаючи мене, внесли мене на руках в Україну, я залишив паспорт в автобусі. Прийшла поліція, обшукала автобус і вкрала мій паспорт. Зараз паспорт у них", – розповів він.

Саакашвілі також запропонував журналістам зробити висновки з цієї інформації.

Пізніше заяву політика спростували в Нацполіції. Правоохоронці повідомили про те, що забезпечували на ПП "Шегині" громадський порядок, і до зникнення паспорта не мають жодного відношення.

"Озвучена заява про вилучення паспорта поліцейськими суперечить тим обставинам подій, які мали місце при незаконному переправленні осіб через державний кордон України в районі пункту пропуску "Шегині". Поліцією не вилучався паспорт особи, що заявляє про його вилучення", - підкреслили правоохоронці.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі