Відправлення швидкісного поїзда "Інтерсіті", що прямує за маршрутом "Перемишль-Львів-Київ", було зірвано згідно з чинними нормативними документами. Таку позицію озвучили в "Укрзалізниці" у зв'язку зі скандалом, яким супроводжувалися спроби Міхеїла Саакашвілі перетнути польсько-український кордон.
"У ситуації, що склалсая із курсуванням поїзда №715 "Перемишль - Київ", "Укрзалізниця" діє виключно у правовому полі. ... Ситуація підпадає під дію положень наказу Мінтрансу та зв'язку від 27.12.2006 № 1196, зареєстрованого в Мін'юсті 4 квітня 2007 року за № 310/13577 "Про затвердження Правил перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України", – сказано в повідомленні прес-служби компанії-перевізника, поширеному увечері в неділю, 10 вересня.
В УЗ пояснили, що "пасажири без проїзних документів чи з недійсними проїзними документами, з прізвищем та ім'ям у проїзному документі, що не відповідають даним документа, що посвідчує особу (за винятком допущених описок не більше трьох знаків), без документів, що посвідчують особу, ... у вагон не допускаються".
Крім того, Державна прикордонна служба напередодні повідомила "Укрзалізниці" про коло осіб, чиї паспортні документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, визнані недійсними.
У компанії стверджують, що Саакашвілі проігнорував вимоги перевізника, які регламентуються ст. 22-1 "Обов'язки пасажира і перевізника під час перевезення пасажира у міжнародному залізничному сполученні" закону про залізничний транспорт.
"За невиконання обов'язку перевірити перед початком перевезення пасажира у міжнародному залізничному сполученні наявність у нього документів, перевізник несе відповідальність, передбачену законом. Законні вимоги перевізника були проігноровані, працівники УЗ діяли у відповідності з порядком, встановленим законом", - сказано в повідомленні.
Народний депутат від "Блоку Петра Порошенко" Мустафа Найєм, в свою чергу, нагадав, що Саакашвілі безперешкодно зайняв своє місце у вагоні потяга. Диспетчер відмовлявся давати розпорядження про відправлення потяга, поки його не залишить екс-президент Грузії.
"Підприємство "Інтерсіті", що обслуговує напрямок Перемишль-Львів кожні кілька хвилин по гучномовному зв'язку повідомляє, що вони не можуть вирушити за маршрутом, оскільки отримало відповідну вказівку від поліції, в якому говориться про перебування в поїзді особи, яким заборонено в'їзд на територію України. Це чують всі, хто знаходяться в поїзді, а відповідне відео є у журналістів", - написав політик на своїй сторінці в Facebook.
У той же час, в Національній поліції заявили, що не мають ніякого відношення до блокування відправлення поїзда з Перемишля.
"Крайньою може виявитися така собі Оксана Василівна Верхоляк - чергова по станції "Броди", яка, за словами працівників поїзної бригади, особисто дала доручення зупинити відправлення потяга з Перемишля. Для довідки ДП "Інтерсіті" знаходиться в прямому підпорядкуванні ДП "Укрзалізниця", робота якої координується першим віце-прем'єр-міністром Степаном Кубівим.", - додав депутат.
Міністр інфраструктури Володимир Омелян, у свою чергу, зазначив, що після перепідпорядкування "Укрзалізниці" Міністерству економічного розвитку і торгівлі, вона стала "фактично некерованою, майданчиком для політичних ігрищ і нечуваної корупції".
"Закликаю керівництво УЗ залишатися в правовому полі, зосередитися на своїх прямих обов'язках, зайнятися виключно належним перевезенням пасажирів і вантажу, всі інші функції повинні виконувати відповідні органи влади та громадяни", - написав міністр на своїй сторінці в Facebook.
Нагадаємо, 26 липня в Державній міграційній службі України повідомили про те, що президент України Петро Порошенко підписав указ про позбавлення Міхеїла Саакашвілі громадянства. Приводом для рішення став той факт, що екс-президент Грузії не згадав в анкеті про те, що перебуває в розшуку на батьківщині.
Саакашвілі повідомив про наміри боротися за громадянство і повернутися в Україну на законних підставах. У суботу, 9 вересня, політик разом із сином виїхав з Польщі в Україну.
Відправлення поїзда "Перемишль-Львів-Київ", в якому знаходився Саакашвілі, з Польщі було заблоковано. Політик прийняв рішення пересісти на автобус і перетнути кордон у пункті пропуску "Шегині".
Близько 20:00 група підтримки Саакашвілі прорвала кордон прикордонників і провела його через кордон.