Депутати Верховної Ради не включили до порядку денного сесії парламенту проекти законів президента Володимира Зеленського про зміну системи виборів депутатів парламенту і щодо державних закупівель в період виборів.
За включення до порядку денного проекту закону "Про зміну системи виборів депутатів парламенту" проголосували всього 92 депутати, а 68 висловилися проти. Також за розгляд законопроекту щодо державних закупівель в період виборів проголосували 127 депутатів з необхідних 226.
Після голосування спікер Андрій Парубій констатував відсутність кількості голосів для включення обох президентських законопроектів до порядку денного сесії та закрив засідання парламенту. При цьому він додав, що усі фінансові питання щодо позачергових виборів Верховної Ради уряд зможе вирішити і без прийняття пропонованого закону.
На наступне пленарне засідання Верховна Рада збереться наступного тижня, 28 травня.
Напередодні у Верховній Раді зареєстрували президентський законопроект про внесення змін у виборче законодавство, який був означений як невідкладний. У пояснювальній записці до проекту закону зазначається, що мажоритарний компонент цієї системи є особливо вразливим, тому її варто змінити на партійну. Також Зеленський пропонує повернутись до 3% прохідного бар'єру.
Паралельно депутати із "БПП" зареєстрували альтернативний проекту закону про зміни виборчого законодавства, який передбачає вибори депутатів за відкритими партійними списками.
Зазначимо, що відповідно до законодавства з моменту, коли указ президента про розпуск Верховної Ради вступить в дію, змінювати виборче законодавство заборонено. Таким чином, найімовірніше, наступні вибори Верховної Ради відбудуться за чинною змішаною системою.
Напередодні, в Адміністрації президента пройшли консультації Володимира Зеленського з керівництвом Верховної Ради, головами фракцій і груп. Після їх завершення стало відомо, що президент ініціює позачергове засідання парламенту у середу для внесення змін у виборче законодавство. Йдеться про розгляд змін, що стосуються скасування мажоритарної системи і зниження прохідного бар'єру до 3%.
Також 21 травня президент Володимир Зеленський підписав указ про дострокове припинення повноважень Верховної Ради й призначення позачергових виборів на 21 липня.
Як зазначили джерела DT.UA, остаточне рішення щодо розпуску Верховної Ради прийняли 19 травня ввечері. При цьому проти дострокового розпуску парламенту виступав олігарх Ігор Коломойський, однак на рішення це не вплинуло.
Нагадаємо, що представники більшості фракцій заявили про готовність до позачергових виборів.