Призначені без наявності президентської квоти: Громадські організації закликали не приводити до присяги нових суддів КСУ

29 листопада, 2021, 18:20 Роздрукувати
Відправити
Відправити

Володимир Зеленський минулого тижня призначив двох суддів КСУ замість Олександра Тупицького та Олександра Касмініна.

Призначені без наявності президентської квоти: Громадські організації закликали не приводити до присяги нових суддів КСУ
© Андрій Товстиженко, DT.UA

Громадські організації закликали Конституційний Суд не приводити до присяги суддів КСУ, яких голова держави Володимир Зеленський призначив за відсутності президентської квоти, про що йдеться у заяві, опублікованій на сайті Центру політико-правових реформ. Мова йде про суддів Олександра Петришина та Оксану Грищук, яких призначили замість Олександра Тупицького та Олександра Касмініна.

«Громадські організації раніше вже звертали увагу на те, що Указ Президента від 27 березня 2021 року № 124/2021 «Про деякі питання забезпечення національної безпеки України», відповідно до якого глава держави «скасував призначення» суддів Конституційного Суду Тупицького і Касмініна є неконституційним», – йдеться у заяві.

Підписанти зазначили, що згідно з Конституцією, звільнити суддю КСУ з посади може виключно сам Конституційний суд. Тож судді КСУ не можуть бути звільненими указом президента про скасування їх призначення. Адже набуття повноважень судді КСУ пов’язане зі складенням ним присяги на спеціальному пленарному засіданні Конституційного суду, а не з ухваленням такого указу. Це означає, що скасування такого акта не має жодних юридичних наслідків. 

«Хоча до суддів Тупицького і Касмініна у суспільства є серйозні питання, вони залишаються суддями Конституційного Суду, доки не закінчаться строки їхніх повноважень (травень та вересень 2022 року відповідно), або поки їх не звільнить з посад сам Конституційний Суд», – зазначили громадські організації.

Підписанти заявили, що призначення нових суддів Конституційного суду за відсутності відповідних вакансій у КСУ за квотою президента підриває його легітимність. У заяві йдеться, що частина членів конкурсної комісії з відбору суддів КСУ попереджали, що не можна призначати суддів Конституційного суду, доки у КСУ не з’являться вакансії.  

«Призначені Президентом особи поки не набули повноважень суддів Конституційного Суду, адже мають ще скласти присягу на спеціальному засіданні КСУ. Таким чином тепер легітимність Конституційного Суду залежить виключно від самих суддів КСУ. Конституційний Суд сам може запобігти поглибленню кризи і утриматися від приведення до присяги новопризначених суддів, поки не виникнуть відповідні вакансії. З огляду на це громадські організації закликають Конституційний Суд відтермінувати  приведення до  присяги новопризначених суддів КСУ за квотою Президента України, поки вакансії не з’являться відповідно до Конституції», – йдеться у заяві.

Під заявою підписалися:

  • Центр політико-правових реформ;
  • Фундація DEJURE;
  • Антикорупційний штаб;
  • Центр прав людини ZMINA;
  • Рух ЧЕСНО;
  • Центр протидії корупції;
  • ВО «Автомайдан»;
  • StateWatch;
  • Міждисциплінарний науково-освітній центр протидії корупції в Україні (ACREC);
  • Інститут «Республіка»;
  • Центр конституційного моделювання.

Читайте також: КСУ залишив в силі заборону люстрованим чиновникам очолювати ВНЗ

Нещодавно Офіс президента розпочав процедуру конкурсу на посади суддів КСУ, яких призначає президент, попри відсутність вакансій у суді, – юридично чинний голова КСУ Олександр Тупицький і його колега Олександр Касмінін залишаються суддями Конституційного суду.

Водночас парламентський Комітет з питань правової політики під керівництвом «слуги народу» Андрія Костіна відхилив усі пропозиції, поправки на користь справжнього конкурсного відбору в КСУ. Міжнародні експерти брати участь у відборі відмовилися, визнавши його несвоєчасність.

Своєю чергою голова «Центру протидії корупції» Віталій Шабунін повідомляв, що кандидати на посаду суддів КСУ під час співбесіди не змогли відповісти на елементарні запитання

Related video

Одна з головних причин відсутності істотних змін в українських судах - це український Конституційний суд. Щойно в парламенті народжувалася якась норма, яка загрожує ситому і безкарному суддівському статус-кво, на допомогу суддівській корпорації приходив Конституційний суд України (КСУ) і одразу її скасовував. Михайло Жернаков розповідає читачам ZN.UA, «Як «Слуги народу» захищають останній бастіон суддівської мафії».

За матеріалами: ZN.UA / Підготував/ла : Юлія Москаленко
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter або Відправити помилку
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Текст содержит недопустимые символы
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Осталось символов: 2000
Отправить комментарий
Последний Первый Популярный Всего комментариев: 0
Показать больше комментариев
Пожалуйста выберите один или несколько пунктов (до 3 шт.) которые по Вашему мнению определяет этот коментарий.
Пожалуйста выберите один или больше пунктов
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Отмена Отправить жалобу ОК