Пригожин для Кремля – частина персоналу, а не член сім'ї – аналітики

Поділитися
Пригожин для Кремля – частина персоналу, а не член сім'ї – аналітики © РБК
Вплив Пригожина зріс, але залишається досить обмеженим.

Вплив Пригожина на Путіна зростає, і він прагне зайняти видатну політичну посаду. Проте аналітики застерігають від переоцінки його політичного значення, пише AP NEWS.

"Він не є однією з близьких фігур Путіна або його довіреною особою", - сказав Марк Галеотті з Університетського коледжу Лондона, який спеціалізується на питаннях російської безпеки, виступаючи у своєму підкасті "У тіні Москви".

"Пригожин робить те, що хоче Кремль, і при цьому дуже добре почувається. Але в тому й справа, що він скоріше частина персоналу, ніж частина сім'ї ", - сказав Галеотті.

Аналітики кажуть, що вплив Пригожина збільшився, але залишається досить обмеженим.

Зокрема, Тетяна Станова, засновник незалежного аналітичного центру R.Politik, у нещодавньому повідомленні в Telegram назвала Пригожина "по-своєму впливовим".

Хоча Пригожин заперечує це, Станова сказала, що він регулярно зустрічається з Путіним, особливо останнім часом. Вона додала, що має тісні зв'язки з деякими силовими структурами, і "за деякими своїми функціями він навіть може претендувати на роль приватної спецслужби Путіна", - написала Станова.

Однак вона зазначила, що його вплив "справді сильно перебільшений на Заході" та обмежений "вузькою та своєрідною" нішою.

Євген Пригожин мав багато ролей: засуджений злочинець і продавець хот-догів. Власник шикарного петербурзького ресторану та власник вигідних державних контрактів на організацію харчування. Засновник найманих військових формувань, що беруть участь у різних конфліктах у різних країнах, у тому числі й в Україні.

Упродовж багатьох років Пригожин тримався у тіні. Але останніми місяцями 61-річний підприємець, пов'язаний із президентом Росії Володимиром Путіним, почав дедалі більше афішувати свою діяльність, особливо у зв'язку з війною, розв'язаною РФ проти України.

Нещодавно він знову привернув до себе увагу, визнавши свою причетність, яку раніше заперечували, до втручання в американські вибори.

Видання нагадує, що останніми роками існування Радянського Союзу Пригожин відсидів у в'язниці, за його власним визнанням, 10 років, хоча він не сказав, за що саме.

Після цього він став власником кіоску з хот-догами, а потім шикарних ресторанів, які привернули увагу Путіна. У свій перший термін російський лідер запросив тодішнього президента Франції Жака Ширака пообідати в одному з них.

"Володимир Путін побачив, як я побудував бізнес із кіоску, побачив, що я не проти обслуговувати шановних гостей", - згадував Пригожин в інтерв'ю, опублікованому в 2011 році.

У 2010 році Путін допоміг відкрити Пригожину підприємство з приготування шкільних обідів, яке було збудовано на щедрі кредити державного банку. Лише у Москві його компанія "Конкорд" отримала мільйонні контракти на організацію харчування у школах.

Протягом кількох років він також організовував харчування на кремлівських заходах, за що отримав прізвисько "кухар Путіна", та надавав послуги харчування та комунальні послуги російським військовим.

Протягом багатьох років ЗМІ та західні чиновники пов'язували Пригожина з російським приватним військовим підрядником під назвою "Група Вагнера" - найманим формуванням, яке, як кажуть, брало участь у конфліктах у Лівії та Сирії, а також у малопомітних військових операціях у щонайменше десяти країн Африки. Група також відіграє помітну роль у бойових діях в Україні.

Пригожин довго заперечував свою причетність до компанії Wagner. Але у вересні він визнав себе засновником "Вагнера" у заяві в соціальних мережах, опублікованій прес-службою його компанії. Він сказав, що коли у 2014 році на сході України розпочалися бої між підтримуваними Росією сепаратистами та київськими військами, він хотів "зібрати групу бійців, яка б відправилася туди і захищала росіян".

Він також сказав, що Вагнер "захищав сирійський народ, інші народи арабських країн, знедолених африканців та латиноамериканців".

Нещодавно з'явилося відео, на якому людина, схожа на Пригожина, відвідує російські виправні колонії, щоб вербувати в'язнів для боротьби в Україні. На питання про ці відвідини він не став прямо підтверджувати чи спростовувати це, повідомивши лише через свою прес-службу, що колись був ув'язненим і, отже, побував у багатьох в'язницях.

Пригожин також говорив про будівництво "лінії Вагнера" - системи окопів та протитанкових оборонних споруд - у Луганську, одній з чотирьох українських областей, незаконно анексованих Москвою у вересні, та про створення центрів підготовки оборонних ополчень у Білгородській та Курській областях Росії, що межують з Україною.

І зовсім недавно «Вагнер» відкрив з великою помпою бізнес-центр у Санкт-Петербурзі. Пригожин похвалився, що він стане платформою для підвищення "обороноздатності" Росії, пообіцявши у разі успіху розширити його діяльність на інші регіони.

У 2018 році в США Пригожину, десятку інших російських громадян і трьом російським компаніям були пред'явлені звинувачення у веденні таємної кампанії в соціальних мережах, спрямованої на розпалювання ворожнечі та розкол американської громадської думки напередодні президентських виборів 2016 року, на яких переміг республіканець. Їм висунули звинувачення в рамках розслідування спеціального радника Роберта Мюллера про втручання Росії у вибори. Пізніше на Пригожина було накладено санкції з боку Міністерства фінансів США.

Після висунення звинувачення агентство РІА Новини процитувало його слова, сказані в явно саркастичній формі: "Американці — дуже вразливі люди, вони бачать те, що хочуть бачити. Я ставлюся до них з великою повагою. Я анітрохи не засмучений тим, що потрапив до цього списку.. Якщо вони хочуть бачити диявола, нехай бачать його".

У 2020 році Міністерство юстиції зняло звинувачення з двох фірм, Concord Management and Consulting LLC і Concord Catering, заявивши, що суд над корпоративним відповідачем, який не має присутності в США і не має перспектив значущого покарання, навіть у разі винесення обвинувального вироку, швидше за все, розкриє секретні інструменти та методи правоохоронних органів.

У липні нинішнього року Держдепартамент призначив винагороду в розмірі до 10 мільйонів доларів за інформацію про втручання Росії в американські вибори, у тому числі про Пригожин і його Агентство інтернет-досліджень, ферму тролів у Санкт-Петербурзі.

Пригожин заперечував свою причетність до чогось із цього - до понеділка, напередодні проміжних виборів у США. Прес-служба однієї з його компаній розмістила в соціальних мережах його відповідь на запитання одного з російських видань новин про звинувачення в такому втручанні.

"Пане, ми втручалися, втручаємося і втручатимемося. Акуратно, точно, хірургічно і по-своєму, як ми вміємо", — йдеться у відповіді. "Під час наших точкових операцій ми видалимо відразу обидві нирки та печінку".

Деякі російські державні ЗМІ назвали його висловлювання іронією.

У відповідь Білий дім назвав його "відомим лиходієм, проти якого було введено санкції з боку США, Великобританії та Європейського союзу", а представник Держдепартаменту Нед Прайс заявив, що "сміливе визнання Пригожина, якщо воно взагалі має місце, є лише проявом безкарності, якою користуються шахраї та нерозлучні друзі при президенті Путіні та Кремлі".

Варто нагадати також, що Пригожин приєднався до лідера Чечні Рамзана Кадирова, який публічно критикує військове керівництво Москви за провали у війні проти України.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі