При наявності олігархів державі потрібні особливо сильні правові інститути – глава Центру конституційної демократії Університету Індіани

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
За словами експерта, нову Конституцію потрібно змоделювати так, щоб економічна влада не трансформувалася в політичну.

Олігархи - це практично ще одна гілка влади, яка присутня і в Україні, однак держава досі не визначилася, як до них ставиться. Сьогодні з ініціативи президента ВРУ приймає «антиолігархічний» закон (що не включає реальних антимонопольних механізмів), а завтра країна дивиться розслідування про офшори президента Володимира Зеленського, пов'язаного з Ігорем Коломойським.

В інтерв'ю для ZN.UA глава Центру конституційної демократії Університету Індіани (США) Девід Вільямс зазначив, коли в державі є олігархи і високий рівень концентрації ринкової влади, то особливо потрібні сильні правові інститути. На його думку, зараз Україна не готова до ринку інституційно.

«Якщо говорити про приватизацію, владу і ринок, то люди часто уявляють, що ринок - це добре. Там, де є свої правила і конкуренція. У той час як у влади - виключно корупція. Але проблема в тому, що капіталізм без закону, без жорстких правових рамок зводиться до піратства. Вам потрібен закон з реальними механізмами його виконання і глибоко вкоренилися інститутами. Такий штуки як вільний ринок не існує в природі. Всі ринки структуровані за допомогою закону. Коли у вас є олігархи і високий рівень концентрації ринкової влади, то вам дійсно особливо потрібні сильні правові інститути. Антимонопольні, антитрастові та інші. Я не думаю, що Україна готова до ринку інституційно », - заявив Вільямс.

За словами експерта, будівництво системи влади лише на ринкових умовах - а є думка, що Україні потрібна капіталістична конституція - лише посилить концентрацію влади в приватних руках - руках олігархів і бюрократичних корумпованих еліт. При цьому Вільямс зазначив, що, як би ми не ставилися до влади, їй доводиться проходити через вибори і її можуть змінити. Однак це не зачіпає олігархів.

«Сама ідея сучасної держави, яка покликана служити загальному благу, є контрбаланс ідеї вільного ринку, покликаного служити приватним інтересам. Тому «ринкова конституція» звучить для мене як оксюморон», - додав глава Центру конституційної демократії Університету Індіани.

За його словами, якщо подивитися з широкої перспективи, є різні способи організовувати публічний простір або, іншими словами, громадське життя. В історії було багато матриць, які структурували життя суспільства - клан, держава, громада, церква... Однак зараз їх всього дві - ринок і держава.

«Успішні держави знаходять правильний баланс між двома цими силами. Тому що вони виконують різні завдання. Якщо ви хочете зробити державу багатшими за рахунок справедливості і рівності, ви тиснете на педаль «ринок». І він дійсно генерує багатство. Ми це бачимо, коли дивимося на ВВП в цілому. Але це не єдина і не головна мета суспільства. Збільшуючи ВВП, ви збільшуєте несправедливість і маргіналізуєте величезну кількість людей», - пояснив Вільямс.

За словами експерта, Конституцію потрібно змоделювати так, щоб економічна влада не трансформувалася в політичну. Якщо говорити символічно, то економічна влада: один долар - один голос. А політична: один голос, навіть якщо у тебе в кишені мільярд доларів.

З главою Центру конституційної демократії Університету Індіани поспілкувалася редактор відділу політики ZN.UA Інна Ведернікова.

Нагадаємо, Девід Вільямс вважає, що Україні потрібна парламентська система держуправління і нова Конституція. Головною загрозою принципом поділу влади і українській демократії він назвав інститут президентства.

За словами експерта, для створення нової Конституції, безумовно, потрібна політична і громадська воля. Вільямс пояснив, куди потрібно докласти зусиль, щоб створити нову Конституцію, яка дозволить збалансувати владу в країні.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі